MojElektromobil

Len včera na Auto Expo 2023 v Indii predstavila spoločnosť Suzuki koncept prvého elektromobilu. Prechod z konceptu do plnej výroby modelu Suzuki EVX sa predpokladá už v roku 2025, píše portál electrek.

Suzuki, Japonská automobilka, známa výrobou automobilov, ale aj lodných motorov, štvorkoliek či motocyklov, sa rozhodla vstúpiť aj na trh s elektromobilmi. Na veľtrhu Auto Expo 2023 predstavili koncept EVX EV – SUV, ktoré sa výrazne podobá na modely so spaľovacími motormi od Suzuki. Očakáva sa, že koncept bude vyvinutý do prvého, plne elektrického, globálneho elektromobilu automobilky už v roku 2025.

Koncept elektromobilu je dlhý 4,3 m, 1,8 m široký a 1,6 m vysoký. Dizajn je veľmi agresívny a dokonca aj trochu športový. Koncept dostal výrazné, široké boky, čo môže v budúcnosti robiť menej skúseným vodičom, najmä pri parkovaní. Odborníci tiež označujú dizajn vozidla ako moderný, čo dokáže zaujať aj mladšie vekové kategórie.

Sériovo vyrábaný elektromobil bude poháňaný energiou uloženou v 60 kWh batérii, čo by malo zabezpečiť dojazd cca 550 kilometrov. Vypočítaval sa však podľa indického jazdného cyklu MIDC, ktorý nie je tak presný ako európsky WLTP.

suzuki-evx-concept
Oficiálne predstavenie v Indii | Zdroj: Insideevs

Suzuki len prednedávnom oznámilo spoluprácu s Inmotive Inc., ktorá sídli v Ontáriu. Spolupracovať budú najmä v oblasti dvojrýchlostnej prevodovky pre elektrické vozidlá. Zatiaľ však môžeme len špekulovať či sa tento typ prevodovky objaví aj v modeli EVX EV. Výrobca zatiaľ neprezradil všetky potrebné detaily.

Suzuki EVX: Dočkáme sa ho aj v Európe?

Nepoznáme ani konkrétne trhy, pre ktoré má byť tento elektrický automobil určený. Vyvíja ho indická dcérska spoločnosť Maruti-Suzuki. čo môže znamenať že by mohol byť určený pre Áziu a prípadne aj Európu. Pre zaujímavosť, na trh v USA prestalo Suzuki vyvážať svoje vozidlá už v roku 2012.

Náš tip
10 000 nabíjacích staníc po celom svete. Mercedes-Benz nezaháľa
12. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+