MojElektromobil

Spoločnosť Mercedes-Benz predstavila svoje veľké plány na vytvorenie globálnej siete vysokovýkonných nabíjačiek. Zo začiatku sa chce zamerať na Severnú Ameriku, neskôr prejde aj do Európy, Číny ale aj na ďalšie kľúčové trhy, informuje Mercedes-Benz Group Media.

So správou prišli na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas. Spolupracovať budú s partnermi ako MN8 Energy a ChargePoint. Prvá spomínaná spoločnosť je prevádzkovateľom solárnej energie a batériových úložísk, druhá sa zaoberá sieťou nabíjania elektromobilov. Do roku 2027 chcú prísť na trh s viac ako 2 500 prémiovými nabíjačkami. Celková cena investície sa šplhá na 1,06 miliardy amerických dolárov.

Zákazníci Mercedes-Benz budú zvýhodnení

Prostredníctvom navigácie Mercedes-Benz Electric Intelligence budú mať majitelia vozidiel od Mercedesu uľahčené nabíjanie. Aplikácia optimalizuje plánovanie trasy, vyberá najlepšie nabíjacie body a rezervuje miesta vopred. Používatelia nebudú musieť čakať na nabíjacích miestach, a získajú tak okamžitý prístup k rezervovanému nabíjaciemu bodu.

Stanica pomocou funkcie Plug & Charge komunikuje s vozidlom priamo cez nabíjací kábel. Nebude tak potrebné overenie pomocou karty či aplikácie. Rovnako ako vozidlá od Mercedesu, budú môcť využívať stanice aj zákazníci iných automobiliek. Nebudú však môcť využívať prednostné nabíjanie.

Mercedes-Benz EQE AMG 43 TEST
Nabíjacie stanice zvýhodnia majiteľov Mercedesov | Zdroj: Radovan Hlôška

Nabíjacie stanice budú situované primárne v kľúčových mestách, centrách mestskej populácie, blízkosti dopravných tepien, maloobchodných a servisných destináciách a pod. Situované budú tak, aby si pri nabíjaní vozidla zákazníci mohli odskočiť na toaletu alebo nakúpiť do blízkeho obchodu. Jedným z cieľov je aj zlepšenie pohodlia a použiteľnosti nových aj už existujúcich vozidiel značky.

Vysoký výkon zabezpečí zelená energia

Nabíjačky majú mať maximálny nabíjací výkon na úrovni 350 kW, no závisieť to bude od lokality. Inteligentné riadenie nabíjania a vyťaženia umožní každému zákazníkovi nabiť vozidlo na maximálnu kapacitu, čím sa čakacie doby znížia na absolútne minimum. Niektoré stanice dostanú aj „zakrytie,“ ktoré ochráni pred zlými poveternostnými podmienkami.

fotovoltaika
Projekt bude využívať primárne zelenú energiu | Zdroj: Pexels

V súlade so stratégiou spoločnosti „Ambition 2039“ bude cieľom spoločnosti Mercedes-Benz zabezpečiť elektrickú energiu so zelených zdrojov. Spolupracovať budú s akreditovanými a certifikovanými dodávateľmi obnoviteľnej energie. Niektoré vybrané stanice budú dokonca vybavené fotovoltickými panelmi, ktoré zabezpečia vlastnú energiu pre osvetlenie alebo kamerové systémy.

Náš tip
Sony a Honda sa spojili a prichádzajú s elektromobilom AFEELA
11. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+