MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily sa stáva veľkým odvetvím v ekonomike a firma ChargePoint predstavuje veľkú časť tohto biznisu. Podarilo sa jej získať investíciu 240 miliónov dolárov (213 miliónov eur) od spoločností Daimler, BMW a ďalších, aby výstavbu nabíjacej stanice urýchlila.

Dokopy dokázal ChargePoint za posledné roky získať už viac ako pol miliardy dolárov, vďaka čomu predstavuje dôležitého hráča na trhu nabíjačiek pre elektromobily.

Táto konkrétna investícia je už ôsmym kolom financovania a je doteraz aj tou najväčšou. Podieľajú sa na nej už existujúci investori ako BMW i Ventures, Braemar Energy Ventures, Linse Capital a Siemens a takisto noví významní investori – American Electric Power, Chevron Technology Ventures, Canada Pension Plan Investment Board, Daimler Trucks & Buses, GIC a Quantum Energy Partners.

Pasquale Romano, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti ChargePoint, okomentoval nové kolo financovania nasledovne:

„Širšia odborná verejnosť v oblasti energetiky a mobility si dnes uvedomuje, že sa nachádzame na križovatke generačného posunu v doprave. Hlavní investori z automobilového priemyslu, služieb, energetického priemyslu a finančné inštitúcie navzájom spolupracujú s cieľom zrealizovať víziu spoločnosti ChargePoint o elektrickej budúcnosti cez masové prijatie elektromobility a zrýchlenie prechodu na elektrickú dopravu.“

ChargePoint vybral „viac ako 57-tisíc nezávislých verejných a poloverejných miest a tisíce zákazníkov (rôzne podniky, samosprávy, agentúry a poskytovateľov služieb)“. Spoločnosť tvrdí, že vodiči uskutočnili celosvetovo viac ako 45 miliónov cyklov na nabíjacích staniciach, čoho výsledkom je „viac ako 47 miliónov galónov (takmer 180 miliónov litrov) ušetreného benzínu a najazdili viac ako 1,6 miliardy bezemisných kilometrov na elektrickú energiu“.

Začiatkom roka sa spoločnosť začala rozširovať v Európe a uzavrela dohodu o vybudovaní 200 nových nabíjacích staníc vo Veľkej Británii o maximálnom výkone 400 kW. Následne ohlásila veľkolepý plán expandovať do celej Európy.

Spoločnosť ChargePoint taktiež získala do svojej siete takmer 10-tisíc nových nabíjačiek akvizíciou nabíjacej siete firmy General Electric a s touto najnovšou finančnou injekciou plánuje urýchliť budovanie ďalšej infraštruktúry.

Začiatkom tohto roka si spoločnosť ChargePoint dala záväzok vybudovať globálne až 2,5 milióna nabíjacích staníc do roku 2025.

28. novembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+