MojElektromobil

Podniky môžu požiadať o nenávratné finančné príspevky na inštaláciu fotovoltických systémov, ktoré im pomôžu znížiť náklady na elektrinu. Na výstavbu zariadení na využitie slnečnej energie na výrobu elektrickej energie je z Operačného programu Kvalita životného prostredia k dispozícii 10 miliónov €. Prostredníctvom tlačovej správy na to upozornila Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Hlavným cieľom je poskytnutie pomoci a podpory podnikom v oblasti samovýrobu elektriny v situácii, keď ceny energií rastú. Dostupné finačné prostriedky boli presunuté z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia z oblastí, v ktorých by inak zostali nevyužité.

Viacero podmienok

Výzva na predloženie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku podnikom, ktorú  vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra dňa 22. 12. 2022, je zameraná na výstavbu  fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do  elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky. Podporené môžu byť  projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré budú zrealizované do  konca roku 2023.

O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri nepretržite najmenej 36 kalendárnych mesiacov ku dňu predloženia žiadosti. Podrobnejšie informácie k výzve č. 79 sú zverejnené na stránke www.op-kzp.sk.

Podniky môžu v súlade s pravidlami poskytovania štátnej pomoci získať najviac 80 % z celkových oprávnených výdavkov pre malý podnik, 70 % pre stredný a 60 % pre veľký podnik. Pri výpočte oprávnených výdavkov obstarávaných fotovoltických zariadení bude z celkových výdavkov odrátaná suma, ktorú by bolo nutné použiť na obstaranie a inštaláciu zariadenia na výrobu elektriny menej ekologickým spôsobom.

Výzva bude otvorená do vyčerpania alokácie, žiadosti je možné podávať priebežne. Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je stanovený na 31. január 2023. Následne budú projekty hodnotené v mesačných intervaloch.

Vzhľadom na nutnosť ukončiť podporené projekty do konca roka 2023 sú špecifikom výziev podmienky mať ku dňu predloženia žiadosti ukončené obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu, vrátane súhlasu s pripojením zariadenia do elektrizačnej sústavy, ak je relevantný.

Chystá sa aj výzva pre verejný sektor

Slovenská inovačná a energetická agentúra súčasne informuje, že v polovici januára bude vyhlásená podobná výzva aj pre verejný sektor s vyčlenenou sumou 5 miliónov €. Oprávnenými žiadateľmi v tomto prípade budú obce, mestá a vyššie územné celky, verejné inštitúcie vrátane vysokých škôl a ústredná správa.

Náš tip
Fotovoltika na balkóne. Moje skúsenosti z realizácie | BLOG
22. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+