MojElektromobil

Ako sa postupne vyvíja cena batérií pre elektromobily? Prirodzený predpoklad okamžite hovorí, že výrobné náklady musia postupom času klesať, a je to správne. Poriadne prekvapivé ale môže byť to, ako veľmi sa výrobná cena v prepočte na 1 kWh využiteľnej kapacity znížila od roku 2008. Presne na toto sa pozreli zamestnanci amerického ministerstva energetiky.

Oddelenie ministerstva energetiky USA zamerané na technológie vozidiel (Vehicle Technologies Office) vo svojej novej správe uvádza, že podľa jeho odhadov sa cena Lítium-Iónových batérií pre elektromobily medzi rokmi 2008 a 2022 znížila až o 89 %.

Pri výrobe 100 000 batérií ročne sa mala cena v roku 2008 pohybovať na úrovni 1355 € na 1 kWh využiteľnej kapacity batérie, pričom v roku 2022 rovnaká výroba vychádza už len 153 € na 1 kWh. V pozadí citeľného zníženia výrobných nákladov stoja nové batériové technológie a upravené chemické zloženie, optimalizácia výrobných procesov, ako aj zvýšenie celkového výrobného objemu.

Treba ale zdôrazniť, že jednak ide o odhad a nie úplne exaktné dáta, no okrem toho sú tieto čísla dosahované pri zohľadnení inflácie. V grafe si môžeme všimnúť, že ak by na cenu za 1 kWh využiteľnej kapacity batérie pozerali z bez zohľadnenia inflácie, tak rozdiel by bol výrazne menší. Výroba 1 kWh využiteľnej kapacity by v takom prípade v roku 2008 vychádzala na 1000 dolárov, a nie 1355 dolárov. Napriek tomu platí, že v obidvoch prípadoch ide o dramatické zníženie ceny.

Vývoj výrobných nákladov na 1 kWh batérie | Foto: Ministerstvo energetiky USA

Chvíľkový nárast, bez väčšieho dopadu

Dlhodobý trend je jasný. Prieskum portálu BloombergNEF ale uvádza, že ceny batérií pre elektromobily sa medzi rokmi 2021 a 2022 zvýšili, čo malo čiastočný negatívny vplyv na celkovú cenovú dostupnosť elektromobilov. Dôjsť k tomu malo vôbec prvýkrát od roku 2010, kedy portál začal sledovať vývoj cien v tejto oblasti.

Portál tvrdí, že priemerná cena Lítium-Iónových batérií sa medziročne zvýšila o 7%, konkrétne zo 141 na 151 dolárov za 1 kWh. Spôsobené to má byť hlavne rastúcimi cenami výrobných surovín a infláciou. Analytici očakávajú, že cena sa počas aj roka 2023 udrží približne na úrovni z predošlého roka.

Pokles ceny by sa mal opäť obnoviť v roku 2024, kedy má lepšia dostupnosť výrobných materiálov, najmä lítia. Ak sa naplnia všetky aktuálne predpoklady, priemerná cena za 1 kWh sa má pod 100 dolárov dostať v roku 2026.

BloombergNEF cenu za 1 kWh batérií sleduje naprieč všetkými koncovými využitiami, nielen v automobilovom priemysle. Zohľadňuje napríklad aj statické úložiská energie. Ministerstvo energetiky USA spomínalo len vyslovene elektrické vozidlá a zameralo sa konkrétne na využiteľnú kapacitu.

Vývoj ceny batérií podľa analýzy BloombergNEF | Foto: BloombergNEF
Náš tip
Ako dlho vydržia batérie elektromobilov? | Mýty a fakty
11. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+