MojElektromobil

Tesla patrí medzi najväčších a najznámejších výrobcov elektromobilov na svete. Jej Model Y už dlhší čas vedie preteky o celosvetovo najpredávanejší elektromobil. Tento raz sa v Európe stal najpredávanejším automobilom celkovo, informuje portál Electrek.

V posledných rokoch sa vozidlá od firmy Tesla tešia veľkej popularite. Inak tomu nie je ani v Európe, kde sú často Tesly celkovo najpredávanejšími vozidlami v krajinách. Napríklad v takom Nórsku je toto tvrdenie realitou.

V novembri 2022 sa podľa dostupných štatistických údajov Tesla Model Y už po druhýkrát umiestnila na čele tabuliek s predajmi vozidiel v Európe. Prvýkrát sa tak stalo dva mesiace predtým, v septembri 2022.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Model Y kraľuje predajom | Zdroj: Radovan Hlôška

V októbri v Tesle zaznamenali menší prepad, ktorý súvisel s nedostatkom Čínskych zásielok. To je už nateraz minulosťou, pretože v novembri sa čísla stabilizovali, a Model Y prevalcoval konkurenciu.

Konkrétne údaje hovoria o predaji 19 144 kusov Modelu Y, len za mesiac november. V porovnaní s novembrom minulého roka sa predaj prémiového SUV strednej triedy zvýšil o 260 %.

Prvé decembrové predpovede naznačujú, že predaje tohto modelu môžu oproti novembru dokonca narásť. Len za mesiac december do Nórska prišlo 5 000 Tesiel Model Y. Popularita tohto vozidla narástla priamo úmerne s nárastom výroby Modelu Y v Gigafactory Berlin.

V Európe sa vyrába pre Európanov

Samotná spoločnosť len pred nedávnom potvrdila, že táto továreň vyrába cca 3 000 vozidiel Model Y za týždeň. V prepočte je to takmer 18 elektromobilov každú hodinu. Všetky vozidlá vyrobené v Berlíne sú určené primárne pre Európsky trh, na ktorom tiež Tesla supluje zásielky z Gigafactory Shanghai.

Popularita elektromobilov na Slovensku ale aj Tesly samotnej, môže ešte viac narásť po tom, čo vyšli na povrch plány Elona Muska vytvoriť elektromobil dostupný takmer pre každého. Mal by byť vyrábaný s polovičnými nákladmi oproti ostatným modelom.

Náš tip
Poplatky za registráciu áut na Slovensku sa menia. Zaváži aj to, aké sú ekologické
30. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+