MojElektromobil

Spoločnosť Tesla potvrdila, že onedlho sa budú v ich navigácii okrem svoj Tesla Superchargerov zobrazovať aj nabíjačky poskytovateľov tretích strán. Budú však musieť spĺňať hneď niekoľko podmienok, informuje Electrek.

Ak ste doteraz sedeli v elektromobile od Tesly, a v navigácii sa snažili vyhľadať dostupné nabíjačky na vašej ceste, systém vám zobrazoval len certifikované nabíjacie stanice značky Tesla. Pre majiteľov vozidiel tejto značky to nepredstavovalo až taký problém. Sieť staníc od Tesly je jednou z najrozšírenejších a najspoľahlivejších.

V poslednej dobe nastal prudký nárast nabíjacích staníc a čo viac, rapídne sa zvýšila aj ich kvalita a výkonnosť. Nárast sme zaznamenali v Európe kde Tesla používa CCS nabíjacie konektory, ktoré podporujú jednosmerný aj striedavý prúd pri nabíjaní.

Nabíjačka ELEN, odpočívadlo Ľjubeščica, ktorá čoskoro môže pribudnúť do systému | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V najnovších správach od Tesly sme sa dočkali informácie že pridajú aj niektoré konkurenčné nabíjacie stanice do svojho systému. Musia však spĺňať minimálne tieto kritériá a to po dobu aspoň pod dobu 60 dní:

  1. Musia mať aspoň jeden kompatibilný nabíjací konektor
  2. Mal by byť použitý na nabíjanie Tesly aspoň raz v predchádzajúcich štyroch dňoch
  3. Priemerná úspešnosť nabíjania 90% alebo viac (poruchovovsť)

Zo systému sa budú odstraňovať nabíjacie stanice, ktoré v predchádzajúcich 14 dňoch:

  1. Nenabíjali žiadny elektromobil
  2. Priemerná úspešnosť nabíjania klesne pod 70% (poruchovosť)

Na začiatok Európa a Izrael

Projekt „Kvalifikovaná nabíjačka tretej strany“ sa bude na začiatok realizovať iba v Európe a Izraeli. Je to práve preto, lebo práve v týchto oblastiach je na to najviac prispôsobená infraštruktúra. Program sa má ďalej neskôr rozšíriť aj do Severnej Ameriky, kde pravdepodobne bude Tesla uprednostňovať nabíjacie siete, ktoré používajú jej nabíjací konektor.

Spoločnosť sa snaží docieliť v Severnej Amerike, a najmä v USA, aby všetky nabíjačky mali určitý jednotný štandard. To má pomôcť majiteľom elektrických vozidiel uľahčiť a spríjemniť nabíjanie, a celkovo pocit zo svojho elektromobilu.

Náš tip
MINI Cooper SE: Diaľničný výlet s elektrickým žihadlom
23. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+