MojElektromobil

Na svet dorazil ďalší náznak toho, že elektromobily predstavujú našu budúcnosť. Najnovší rekord stanovilo Nórsko. Ide o krajinu, ktorej obyvatelia si zväčša elektromobily môžu dovoliť. A Nórsko ide opäť príkladom celému svetu. Ako bude cena elektromobilov klesať, viac krajín si bude môcť dovoliť autá na spaľovacie motory odsunúť do minulosti. Aby sme videli, do koľkých rokov sa táto skutočnosť stane realitou, musíme si len počkať. O novinke informuje electrek.

Tesla Model Y láme rekordy

Doteraz v Nórsku značne na predaje vyhrával VW Beetle z roku 1969. Dnes už to tak nie je, krajina pozná nového kráľa, stáva sa ním Tesla Model Y. Vďaka snahe krajiny cesty obmedziť na čisto elektrické vozidlá do roku 2025 sa značne mení tunajší trh. Už v roku 2021 bolo 64.5 % všetkých predaných áut elektrických, čo je značný nadpriemer oproti ostatným krajinám. Do konca roku 2022 by toto číslo malo vzrásť na 80 % až 90 %.

Tesla Model Y Chorvatsko
Tesla Model Y | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predpoklad je, že už v roku 2024 by mal predaj elektrických vozidiel stúpnuť na kompletných 100 %. Pokiaľ by sa tieto očakávania naplnili, krajina by svoje predsavzatia do stanoveného roka realisticky stihnúť mohla. Bola by tak jednoznačne prvou, ktorá tak učinila.

Model od Volkswagenu dosiahol predaj 16 709 kusov. Tesla Model Y už v treťom kvartáli tohto roku zaznamenala 16 748 predaných kusov. Do konca kalendárneho roka 2022 by pokojne mohla značka dosiahnuť 18,000 vozidiel. Na tretej priečke predávanosti sa prekvapivo nachádza Škoda Enyaq iV.

Náš tip
Luka EV: Poznáme cenu tohto českého elektromobilu
28. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+