MojElektromobil

V rámci týždňového testu sme mali možnosť vyskúšať nové dvojmesačné auto s nájazdom 3000 kilometrov. Auto sme podrobili 24 hodinovému testu spotrieb na rôznych typoch ciest Slovenska, kedy prešlo celkovo 1400 kilometrov za 24 hodín.

Výbavy Sportline a ceny

Enyaq iV 80x Sportline je dvojmotorová verzia s pohonom 4×4  a výkonom motorov 195kW. V základnej výbave má auto 135kW nabíjanie, športový podvozok, interiér Sportline, ambientné osvetlenie až po zadné sedadlá.

Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST
Miesto na zadných sedadlách v Škoda Enyaq iV 80x Sportline | Foto: Radovan Hlôška

Okrem toho má FULL LED matrix svetlomety, výsuvné ostrekovače svetlometov, trojzónová klimatizácia CLIMATRONIC a 13″ displej s infotainmentom. Cena základnej výbavy začína na 53 980€.

Nami testovaná verzia obsahovala takmer všetky doplnkové výbavy – elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča, elektricky ovládané piate dvere, ťažné zariadenie, 360 stupňovú kameru a všetkých asistentov jazdy. Nechýbala ani svietiaca predná maska LED CRYSTAL FACE. Cena konfigurácie 61 199€.

Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST
Interiér Škoda ENYAQ iV 80x Sportline | Foto: Radovan Hlôška

WLTP dojazd Škody Enyaq iV 80x Sportline sa pohybuje podľa výbavy od 467 až 497 kilometrov. Prevádzková hmotnosť nášho kusu dosahovala 2 272 kilogramov. Kufor má objem 585 litrov. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h výrobca uvádza za 6,9 sekundy a kapacita akumulátora 82/77 kWh je zhodná v rámci koncernových modelov.

Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST
Kufor má objem 585 litrov | Foto: Radovan Hlôška

Prvé dojmy

Enyaq iV štartoval v piatok večer z Bratislavy. Nasledoval rýchly presun po D1 na IONITY pri Senci odkiaľ vyrážame na všetky naše testy. Počasie nám prialo, začalo husto snežiť a nočné teploty sa pohybovali od 0 do -10°C. Ideálne na poriadny zimný test spotreby.

Už po prvých kilometroch nás prekvapil veľmi pohodlný športový podvozok a ticho. Auto je výborne odhlučnené nielen od okolia aj od podvozku. To ticho klame aj pri akcelerácií, ale výkonu má auto aj pri 195kW viac než dosť. Len nábeh výkonu je plynulý, bez elektrického “kopanca”.

Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST
Športový vzhľad Škoda ENYAQ iV 80x Sportline | Foto: Radovan Hlôška

IONITY Senec 350kW

Akumulátor bol po príchode s 20% SoC studený (12°C) a počas nabíjania sme sa nedostali nad výkon 80 kilowattov. Napriek tomu, že nabíjací stojan bol zadaný v navigácií auto si teplotu akumulátora nepripravilo a bolo zbytočne v coldgate. 80% dobitie po 40 minútach nám stačilo s rezervou na príchod na hub ZSE Budča, ktorý je na polceste do Košíc.

Nabíjanie Škoda ENYAQ iV 80x Sportline na Ionity | Foto: Ľuboš P.

Nasledoval test spotreby po rýchlostnej ceste R1 (Senec – Budča). Rýchlosť sme si držali stále na 130km/h. S výnimkou posledných zákrut, kedy sme kvôli ľadu a sneženiu mierne spomalili (110-120km/h). Na Budču sme prišli s 15%. Priemerná spotreba sa podľa auta zastavila na hodnote 29,3kWh/100km.

Budča ZSE 350kW

Na Budči mal akumulátor optimálnu teplotu (21-26°C) a nabíjanie sa už rozbehlo na plný výkon (125-130kW). Odhad do koľko percent nabiť sme robili cez ABRP napojené na auto (live data). Auto žiaľ nezobrazuje odhad zostatkových percent do najbližšieho cieľa s ohľadom na aktuálne spotreby a počasie/terén.

Škoda ENYAQ iV 80x Sportline a husté sneženie počas nabíjania na Budči | Foto: Ľuboš P.

Budču sme opustili za hustého sneženia so 74%. Odhadovaný príchod bol podľa ABRP s 11%, reálne sme prišli nakoniec len s 3%. Spotreba na v úseku Zvolen – Košice bola v tomto počasí 24,8kWh/100km.

V Škode sa nachádza bezdrôtová podpora Android Auto a Apple Carplay. Podobne ako pri kórejských autách sa dá Android Auto zobraziť iba na 2/3 obrazovky. Plné rozlíšenie displeja využije iba Apple Carplay.

Apple Carplay na displeji | Foto: Ľuboš P.

Košice OC Galéria MAX ZSE 350kW

Akumulátor nám počas cesty vychladol na 13 až 19°C. Dobíjali sme zámerne  do 100%, aby sme otestovali okreskový dojazd na okruhu Košice – Čierna nad Tisou – Ubľa – Prešov.

Nabíjanie využívame na preskúmanie auta. Kapota je výrazne ťažšia v porovnaní s inými značkami. Priestor pod kapotou je zaprataný rôznymi kovovými výstužami. Ako u ostatných vozidiel platformy MEB chýba predný odkladací priestor (frunk). Je to zvláštne, keď pri elektromobiloch idú ostatní na váhu a frunk ponúkajú.

Svietiaca predná maska a chýbajúci predný kufor – frunk | Foto: Ľuboš P.

Košice – Čierna nad Tisou – Ubľa – Prešov

Teploty počas noci spadli až na -10°C. Kvôli zveri (srnky/líšky) a sneženiu ideme v noci pomalšie, nie plnou 90tkou. 5 hodinová 300 kilometrová trasa s priemernou rýchlosťou 59km/h vyšla 23,1kWh. Do Prešova sme prišli na prázdno so 7% SoC. Zaujímavá informácia je, že pri takejto pomalej jazde a vonkajšej teplote akumulátor stratil teplo zo 43°C na 8-11°C. Na 125kW stojane by sme mali opäť coldgate.

Foto: Ľuboš P.

Prešov ZSE 50kW

V Prešove sme sa odhodlali na masochistický kúsok. Dobiť auto takmer doplna na pomalom 50kW stojane. S kúrením kabíny počas nabíjania nie je ako obvykle najmenší problém. Chceli sme prejsť 224 kilometrov z Prešova do Žiliny na jedno nabitie. Podľa ABRP sme dobili do 91% (vrátane pár percent rezervy).

Nabíjanie 7-91% trvalo 93 minút. S týmito novými 2 tonovými SUV je preto vhodné nabíjať iba ultrarýchlych staniciach. Asi sme našli príčinu toho, ako nám stále nevychádzal dojazd podľa ABRP. Kúrenie sme mali celú dobu nastavené na automatiku a najslabší režim “mierny”.

Nabíjame Enyaq iV na pomalom 50kW stojane | Foto: Ľuboš P.

Keď sa donabíjalo, vypnuté auto s týmto kúrením ukazovalo odber okolo 3,5kW. To je na “mierne” vykurovanie celkom dosť. Zrušením automatiky a stiahnutím ventilátora sa podarilo tento odber zraziť o viac ako polovicu.

Prešov – Žilina

Do Žiliny sme mali prísť podľa počiatočného odhadu ABRP so 7%. Diaľnica okolo Tatier bola zľadovatená a 130tku sa nám neskôr už nedarilo udržať. Navigácia auta počas cesty automaticky zaradila nový nabíjací bod Greenway Ružomberok. Dojazd už prestal vychádzať aj podľa ABRP.

Plánovanie nabíjačiek nefunguje úplne ideálne. Ako cieľ sme mali zadaný rýchly ZSE 150kW stojan v Žiline, ale v Ružomberku chcelo auto dobíjať na pomalšej 90kW nabíjačke zbytočne 51 minút. Plánovanie zatiaľ nepočíta s výkonom stojanov a neuprednostní rýchlejšie, ani keď sú zadané ako bod na trase.

Diaľnica okolo Tatier bola zľadovatená a počiatočnú 130tku sa nedarilo neskôr už udržať. | Foto: Ľuboš P.

Žilina – Bratislava

V Žiline sme si dobili do 84% SoC. Opäť s rezervou, aby sme prešli bez nabíjania do Bratislavy. Po Trnavu sme si udržovali 130km/h, vonkajšia teplota sa dostala už na +3°C a spotreba v týchto podmienkach bola 27,0kWh/100km. V Bratislave na 75kW nabíjačke ZSE (BOAT) ostávalo ešte 17% energie.

Nabíjacie grafy

Krivky nabíjania na úrovni akumulátora, po odpočítaní réžie auta a manažmentu BMS.

Krivky nabíjania Enyaq iV | Foto: Ivan V.

Test kapacity akumulátora

Na záver nás čakalo ešte ďalších 270 kilometrov. Otestovali sme kapacitu akumulátora pre rozsah 0 až 100% SoC tohoto nového auta metódou odpočtov cez čítače BMS (jazda pri odbere 0,3 C-rate bez rekuperácie).

Stále sa potvrdzuje to čo pri ostatným testoch platformy MEB – Škoda Enyaq IV 80 a VW ID.4 77 a VW ID.3 58, že dostupná kapacita je údaj pre dodanú energiu do batérie, resp. celkovú vrátane bufferov, ktoré šofér nevie na jazdu rozumne využiť. Reálna kapacita na jazdu je o pár kilowatthodín menšia ako je deklarovaná.

Škoda Enyaq iV a priemerná spotreba na úseku 277 km | Foto: Ľuboš P.

Pri novom Enyaq iV 80x Sportline nám kapacita na jazdu v rozsahu 100% do 0% vyšla na 73,2 kWh. Pre opätovné dobitie z 0% na 100% akumulátor potreboval dodať 78,0 kWh. 78,56kWh bol údaj dodanej energie na nabíjačke, čo po odpočítaní základnej réžie auta sedí.

Zhodnotenie auta

Po technickej stránke je Enyaq Sportline vydarené auto. Výborný podvozok, matrix svetlomety a pohon 4×4 už v základnej verzií za 53 980€. Slušný priestor v interiéri aj kufri. A nechýbajú rôzne možnosti výbavy a doplnkov. Oblasť, kde auto zaostáva je mierne vyššia spotreba voči konkurencií.

Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST
Škoda Enyaq iV 80x Sportline TEST | Foto: Radovan Hlôška

Ostatné nedostatky sú skôr iba softvérová záležitosť. Chýba predohrev akumulátora pred nabíjaním pre plný nabíjací výkon. Lepšie plánovanie trás, aby šofér nemusel používať externé ABRP s OBD2 adaptérom. Prípadne ešte zobraziť na displeji za volantom percentá akumulátora, nie len paličky a okamžitú spotrebu.

Priamy konkurenti Škoda Enyaq iV 80x Sportline sú VW ID.4 GTX, Hyundai Ioniq 5 AWD, Kia EV6 AWD a Tesla Model Y.

30. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+