MojElektromobil

Trvalo to podstatne dlhšie než sa pôvodne očakávalo, no dnes je už oficiálne potvrdené, že Tesla svoju novú fabriku Gigafactory skutočne vybuduje v Mexiku. Ako si všimol portál Electrek, súčasný mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prezradil, že s automobilkou Elona Muska dosiahol dohodu a bližšie podrobnosti budú odhalené už počas najbližších dní.

Týmto prehlásením sa doterajšie dohady, ktoré sa objavovali dlhé mesiace, konečne pretavili na prakticky hotovú vec. Obrador sa vo veci začal osobne angažovať, čo ale veci čiastočne skomplikovalo nakoľko prehlásil, že vo veci udelenia povolania pre výstavbu fabriky v plánovanom štáte Nuevo León bude zdržanlivý kvôli obavám z možných problémov v oblasti vodného hospodárstva.

Nasledovať mala dvojica priamych rozhovorov medzi mexickým prezidentom a Elonom Muskom. Výsledkom je dosiahnutie dohody a potvrdenie, že fabrika domovom fabriky sa nakoniec skutočne stane štát Nuevo León. Konkrétne má byť vybudovaná pri meste Monterrey. Zo strany Tesly mal prísť prísľub, že spustenie výroby nebude mať výrazný negatívny dopad na situáciu s vodou.

Ďalšia Tesla Gigafactory pravdepodobne vyrastie v Mexiku

20. decembra 2022

Najnovšia veľkovýrobná fabrika Tesla Gigafactory s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie v Mexiku. Oficiálne ohlásenie má byť už na spadnutie. Na túto skutočnosť opakovane upozornila agentúra Reuters, najnovšie s odvolaním sa na lokálne noviny Reforma.

Investície až v objeme 10 miliárd dolárov

Mexická Gigafactory má byť situovaná v štáte Nuevo León. Tesla sa má pripravovať na ohlásenej expanzie a s tým spojené investície, pričom aktuálne informácie hovoria, že svoj plán má prezentovať už 23. decembra 2022. V prípade, že by ohlásenie neprebehlo ešte pred Vianocami, najbližším vhodným termínom je začiatok roka 2023. Investície spojené s vybudovaním novej fabriky sa majú pohybovať v rozmedzí 800 miliónov až 1 miliarda dolárov.

Reuters ďalej upresňuje, že ide len o prvotné investície a po zohľadnení ďalších možných rozšírení výrobných kapacít sa celkový investičný objem môže navýšiť až na 10 miliárd dolárov. Elon Musk štát Nuevo León navštívil ešte v októbri 2022, kedy sa stretol s miestnym guvernérom Samuelom Garciom spolu s americkým veľvyslancom v Mexiku Kenom Salazarom.

Nižšie výrobné náklady

Nová Gigafacory má byť spočiatku orientovaná na produkciu komponentov pre aktuálne predávané elektromobily značky Tesla. Zdroje pre noviny Reforma uvádzajú, že neskôr sa výroba môže sústrediť na výrobu úplne nového elektrického modelu. Výhodou v tomto prípade majú byť nižšie výrobné náklady, než v prípade ostatných fabrika Tesla Gigafactory.

Bližšie informácie nateraz chýbajú, no Tesla už dlhší čas spomína zámer ponúknuť cenovo dostupnejší model, ktorý by mal byť rivalom pre Volkswagen ID.3. Predajná cena by sa mala pohybovať niekde na polovici Tesla Model 3, teda okolo 25 000 až 30 000 €. Či skutočne pôjde o tento konkrétny model je zatiaľ samozrejme otázne.

Náš tip
Tesla ponúka zákazníkom nabíjanie na 10 000 km zadarmo. Má to však háčik
1. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+