MojElektromobil

Lancia po dlhšom čase opäť pripomína svoje plány v oblasti elektrifikácie ponuky svojich vozidiel. Ešte v závere roka 2022 poriadne prekvapila so svojou futuristickou víziou Pu+Ra Zero, pričom uviedla, že pripravuje 3 elektromobily, ktoré sa na trh dostanú v rozmedzí rokov 2024 až 2028.

Ako upozornil portál Electrive, koncept, ktorý značka ukazuje aktuálne, má podstatne bližšie k niečomu, čo by sa reálne mohlo objaviť na cestách. Napriek tomu ale nie je známe, či sa Lancia Pu+Ra HPE v prezentovanej podobe niekedy skutočne dostane do sériovej výroby.

Lancia Pu+Ra HPE | Foto: Lancia

Omnoho pravdepodobnejší je klasický scenár, kedy značka prezentuje svoju víziu, no na trh dorazí model v podstatne upravenej verzii. Naznačujú to aj vyjadrenia samotnej značky, ktorá o Lancia Pu+Ra HPE hovorí ako o inšpirácii pre budúce elektrické modely.

Lancia Pu+Ra HPE | Foto: Lancia

Medzi tie má patriť aj plne elektrický a hybridný model Lancia Ypsilon naplánovaný na rok 2024. Príliš veľa podrobností známych nie je, no spomína sa dojazd na úrovni 700 km, s čím má súvisieť silná orientácia na aerodynamiku, vrátane nízkej strechy, tenkých digitálnych zrkadiel či špeciálne navrhnutých kolies.

Značka sa chce aj pri najmodernejších elektrických modelov pridržiavať “nadčasového talianskeho dizajnu” s využitím inovatívnych prvkov. Víziou je dosiahnutie spotreby pod hranicou 10 kWh na 100 km a rýchle nabíjanie, ktoré má trvať len niečo cez 10 minút. V tomto smere ale Lancia neuvádza či má na mysli nabíjanie v rozsahu 10 až 80 % kapacity alebo nejaké kreatívnejšie hodnoty.

Lancia Pu+Ra HPE | Foto: Lancia

Názov konceptu Lancia Pu+Ra HPE opäť odkazuje na kombináciu prístupov Pure a Radical, teda čistý a radikálny dizajn. Označenie Zero z minuloročného konceptu nahrádza trojica písmen HPE – High Performance Electric. To by malo znamenať, že sa pozeráme na vysoko výkonný elektromobil.

Súčasne bol vypichnutý luxusný interiér navrhnutý nábytkárskou značkou Cassina, no nezabúda sa ani na aspekt udržateľnosti. Až 70 % dotykových plôch interiéru má byť navrhnutých z “materiálov priateľských k životnému prostrediu”

Lancia Pu+Ra HPE | Foto: Lancia

Lancia bude od roku 2026 vyrábať už len elektrické modely. Od roku 2028 bude predávať už len čisto elektrické modely.

Náš tip
Mercedes predstavil prvý elektrický Maybach. Čo prináša?
19. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+