MojElektromobil

Koncom novembra 2023 sme mali možnosť zúčastniť sa predstavenia elektrickej novinky zo stajne nemeckej automobilky. Už podľa názvu môžete vidieť, že sa nejedná o hocijaký model, ale ten najšpeciálnejší. Ide o model EQS SUV, ktorý sme už mali možnosť vyskúšať si v minulosti, no tentoraz doplnený o prvky výbavy Maybach. To z prémiového vozenia spravilo super-prémiové, a priblížilo tento model viac k tej najbohatšej vrstve obyvateľstva.

Tento model má veľmi príjemný podvozok, čo z jazdy po cestách spraví jazdu na lodi. Minimálne plávaním vozidla po ceste. K dispozícii majú zákazníci aj voliteľné dvojfarebné lakovanie. Nechýba špecifická maska chladiča, či veľmi veľkorysý interiér, ktorému dokáže konkurovať asi len málokto. Potvrdená bola aj spotreba 24,4 – 22,5 kWh/100 km. Do predaja sa tento model dostal začiatkom roka 2024.

Pozrite si našu galériu z predstavenia

Mercedes-Benz Maybach je podznačka, ktorú poznajú poväčšine aj tí, ktorí sa veľmi o autá nezaujímajú. Teraz prichádza so svojím prvým, luxusným elektrickým modelomMercedes-Benz Maybach EQS SUV. Ten predstavili na predpremiére v Portugalsku, odkiaľ prichádzajú aj prvé oficiálne informácie od Mercedesu.

Maybach konečne vstupuje do éry elektrických vozidiel, a to hneď vo veľkom štýle. Maybach EQS SUV je veľmi podobný klasickému EQS SUV, no dostal niekoľko vylepšení, či už v dizajne ale aj vo výkone. Musíme si však na neho ešte nejaký čas počkať. Predávať sa najprv začne v Severnej Amerike. U nás v Európe sa ho dočkáme až v budúcom roku. Ide o veľké vozidlo, ktoré má na dĺžku až 5,2 metra, pričom rázvor dosahuje až 3,2 metra.

Maybach prvky nájdeme naozaj všade | Zdroj: Mercedes

Elektromobil prichádza s 21″ alebo 22″ kolesami, ktoré majú disky v klasickom Maybachovskom štýle. O výkon vozidla sa stará dvojica elektromobilov s výkonom 485 kW, čo je o 85 kW viac ako pri klasickom EQS SUV. Okrem toho vieme, že vozidlo získa poriadny krútiaci moment 950 Nm, ktorý musí poháňať 2,8-tonový kolos. Čo sa týka akcelerácie, tak z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za úctyhodných 4,4 sekundy. 

Mercedes EQS SUV Maybach
Vzadu nájdeme 440 litrový batožinový priestor | Zdroj: Mercedes

V podlahe potom nájdeme veľkostne rovnakú batériu ako pri verzii EQS SUV, ktorá má kapacitu 108 kWh a nabíjať ju je možné pri maximálnom výkone 200 kW. Takto veľká batéria zabezpečí až 600 km dojazd podľa WLTP. Okrem klasických jazdných programov ako ECO, ŠPORT, TERÉN a INDIVIDUAL tu nájdeme aj špeciálny MAYBACH režim. Ten je zameraný najmä na pohodlie a komfort všetkých cestujúcich. Vozidlo nám ponúka aj natáčanie zadnej nápravy, a to konkrétne o 4,5 stupňa, s alternatívnym natáčaním až o 10 stupňov.

Mercedes EQS SUV Maybach
Interiér naozaj vyráža dych | Zdroj: Mercedes

Inžinieri sa rovnako zamerali aj na odhlučnenie kabíny pre čo najpríjemnejšiu jazdu. Použili napríklad aj špeciálne akustické peny či gumové ložiská. Okrem odhlučnenia sa v Mercedese zamerali aj na ozvučenie. O to sa postará 15 reproduktorov s podporou 3D a 4D zvuku od spoločnosti Burmester. Okrem kvality zvuku sa však Maybach EQS SUV postará aj o kvalitu vzduchu. Použitý filter s aktívnym uhlím zabezpečí, že škodliviny z okolia sa do vozidla nedostanú.

Mercedes-Benz Maybach EQS SUV cena

Luxusný model mal k nám do Európy doraziť počas roka 2024. Spoločnosť Mercedes počas slávnostnej premiéry nezverejnila očakávanú predajnú cenu. Vedeli sme však, že cena benzínového Maybachu S-Class 2023 začína na úrovni 180 000 €, a tak sme odhadovali, že Maybach EQS SUV dostane cenovku v podobnej alebo pravdepodobne vyššej úrovni. 

Oficiálnu predajnú cenu modelu Mercedes-Maybach EQS 680 SUV sme sa dozvedeli koncom januára 2024. Tá v slovenskom konfigurátore začína na cifre 212 400 €. Dostupná je jediná motorizácia Mercedes-Maybach EQS 680 SUV s výkonom 484 kW a dojazdom 608 kilometrov. Na výber sú ale rôzne voliteľné prvky, ktoré dokážu výslednú cenu poriadne navýšiť.

Za príplatok vo výške 30 000 € je napríklad možné zvoliť mimoriadnu výbavu Night Series, ktorá obsahuje multifunkčný volant vo vyhotovení z dreva a kože, luxusné ozdobné prvky z dreva, obsidiánovú čiernu metalízu, prvky z kože napa, podlahové rohože s vysokým vlasom, prahové lišty s nápisom “Maybach” vpredu a vzadu či emblémy Maybach v lesklej tmavej tieňovej.

Za ďalších 21 120 € je ponúkaný variant výbavy MAYBACH FIRST CLASS plný ozdobných prvkov a 9 300 € vás bude stáť balík kožených prvkov MANUFAKTUR Exklusiv. Ak by ste k tomu ešte pridali interiérovú kožu v prevedení koža napa striebrosivá pearl za 16 200 €, tak sa výsledná cena dostáva na 289 000 €.

Mercedes EQS SUV Maybach
Vrchol komfortu z dielne nemeckej automobilky

Mercedes-Benz Maybach EQS SUV parametre

Pohon4WD
Počet elektromotorov2
Výkon (kW)484
Krútiaci moment950 Nm
Palubná nabíjačka (kW)22
Max. výkon nabíjania (kW)200
Trvanie nabíjania (min) z 10 do 80 %31
Zrýchlenie (0-100km/h)4,4 s
Rozmery5 125 / 2 034 / 1 721 mm
Spotreba (kWh/100km)24,4-22,5
Dojazd600 km (WLTP)
Emisie CO2 (g/km)0

Náš tip
Nová Tesla Model 3 prichádza s dojazdom 634 kilometrov
2. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+