MojElektromobil

Lancia sa po čase opäť rozhovorila o svojej elektrickej obrode a prostredníctvom tlačovej správy prezradila niekoľko podrobností o plánovaných elektromobiloch.

V súvislosti s elektrifikáciou svojej ponuky predstavila aj nové, modernejšie logo, respektíve znak, ktorý budú niesť pripravované elektromobily. Konkrétne má ísť o trojicu modelov predstavených v rozmedzí rokov 2024 až 2028. Ako prvá má v roku 2024 doraziť modernizovaná a plne elektrická verzia Lancia Ypsilon, ktorú bude o dva roky neskôr nešpecifikovaná „vlajková loď“ a avizovanú trojicu v roku 2028 uzavrie plne elektrická Lancia Delta.

Foto: Lancia
Foto: Lancia

Veľa podrobností prezradených nebolo, no Lancia uviedla, že „elektrická renesancia“ má už pripravený strategický plán na najbližších 10 rokov. Talianska značka so 116-ročnou tradíciou zverejnila aj letmý pohľad na dizajnové prvky pre svoju elektrickú budúcnosť. Nejde o koncept konkrétneho vozidla, ale o prezentáciu smerovania dizajnérskeho prístupu pri návrhu prvých elektromobilov značky Lancia.

Prezentácia s názvom Pu+Ra Zero vyzerá veľmi zvláštne a je dosť otázne, čo presne zo zverejnenej ukážky nakoniec nájdeme v sériovo vyrábaných vozidlách. Pripomína skôr vesmírne plavidlo zo sci-fi filmov, než niečo, čo by sme mohli vidieť na cestách.

Kombinácia Pu+Ra Zero odkazuje na trojicu prístupov pri návrhu modelov z novej éry – „Pure“, „Radical“ a „Zero“, teda čistý, radikálny s nulovými emisiami.

Model Pu+Ra Zero | Foto: Lancia
Model Pu+Ra Zero | Foto: Lancia

Lancia sa púšťa do elektrifikácie. Toto chystá pre najbližšie roky

Niekdajšia rally legenda, Lancia, sa pod krídlami koncernu Stellantis pripravuje na vstup do sveta elektromobility. Prvé informácie o tom razantnom rozhodnutí sa objavili v polovici roka 2021, teraz už prichádzajú ďalšie podrobnosti o celom pláne.

Lancia do toho pôjde naplno. V horizonte najbližších rokov sa chce transformovať na plne elektrickú značku. Počnúc rokom 2026 budú všetky jej nové vozidlá už len čisto elektromobily. V ponuke ešte nejaký ten čas bude mať aj modely so spaľovacími motormi, no to nepotrvá príliš dlho. Už od roku 2028 bude značka predávať už len výhradne plnokrvné elektromobily.

Svoj prvý elektromobil Lancia na trh uvedie už v roku 2024. Pôjde o model Lancia Ypsilon s dĺžkou 4 metre, ktorý má byť na trhu zaradený do pozície konkurenta pre sedany a hatchbacky. Pravdepodobne by mohlo ísť o nepriameho rivala pre Citroën ë-C4, Peugeot e-308  či Volkswagen ID.3. Nepoznáme však predpokladanú predajnú cenu, preto sa to zatiaľ posudzuje veľmi ťažko.

Lancia Ypsilon bude prvým z troch ohlásených elektromobilov. Od dva roky neskôr, v roku 2026, ho bude nasledovať zatiaľ nepomenovaná vlajková loď s dĺžkou 4,6 metra. Do tretice sa potom v roku 2028 dočkáme plne elektrického nástupcu modelu Lancia Delta.

Značka si od ohlásenej trojice sľubuje pomerne veľa. Verí, že modely budú spoločne tvoriť až 50% jej celkových predajov, čo súčasne pomôže posilniť pozíciu materského koncernu Stellantis v segmente prémiových vozidiel. Aktívne sa bude zameriavať na európske trhy, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že v rámci strategického plánu menovala päť nových regionálnych riaditeľov pre krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Belgicko či Holandsko. Za dôležitú súčasť obchodnej stratégie považuje aj online predaje.

Náš tip
Čo ponúkne prvý elektromobil Bentley? Šialené zrýchlenie a mastnú predajnú cenu
30. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+