MojElektromobil

To, že sa ku segmentu elektromobilov obracia aj výrobca luxusných vozidiel Bentley nie je až takou novinkou. O svojich ambíciách v tomto smere hovorí už niekoľko rokov, hoci treba povedať, že až nedávne predstavenie stratégie „Beyond100“ reálne poodhalilo, čo vlastne automobilka chystá.

Rozbehnúť sa chce celkom zostra. Do takzvanej udržateľnej mobility pre najbližších desať rokov investuje 2,5 miliardy libier, ktoré budú v konečnom dôsledku použité aj na výrobu plne elektrických áut. Počas obdobia rokov 2025 až 2030 by v stajni Bentley malo vyrásť celkovo 5 elektromobilov, jeden model pre každý rok.

Spirituálny nástupca

Ako teraz informuje portál Autocar, prvým elektromobilom z dielne Bentley by podľa dostupných informácií mohol byť nástupca ikonického modelu Mulsanne, ktorý bol dlhodobo považovaný za vlajkovú loď značky, až do roku 2020, kedy došlo k ukončeniu výroby. Luxusná limuzína by svojho formálneho nástupcu v plne elektrickom prevedení mala dostať už v najbližších rokoch.

Predpoklad, že sa značka opäť vydá týmto smerom vychádza, okrem iného, aj z vyjadrení generálneho riaditeľa automobilky, Adriana Hallmarka. Ten v nedávnom rozhovore uviedol, že značka vypadla zo segmentu, ktorý reprezentoval práve model Mulsanne, no stále ide o veľmi atraktívny segment, ktorý je súčasťou dlhodobej histórie Bentley.

Foto: Autocar

Pohodlná športová jazda

Vzniknutú dieru by preto mal vyplniť elektromobil inšpirovaný limuzínou Mulsanne. Podrobností je zatiaľ veľmi málo, no niekdajší sedan by mal byť nahradený karosériou typu kupé. Prvý prototyp by mal byť pripravený už v roku 2023, pričom značka sa okrem maximálneho pohodlia zameria už aj na dynamickú jazdu, ktorú prináša nasadenie elektromotora.

Ako to celé bude vyzerať v praxi je zatiaľ veľmi otázne. V každom prípade pôjde o luxusný elektromobil s poriadne vysokou cenovkou. Zdroje oboznámené s aktuálnym plánom uvádzajú, že jediným skutočným spojením medzi pôvodnou limuzínou Mulsanne a jej elektrickým nástupcom bude práve predajná cena – tá začínala na 310 000 dolároch.

Čo ponúkne prvý elektromobil Bentley?

Doplnené.

Luxusná značka v máji 2022 prezradila prvé podrobnosti o svojom pripravovanom elektromobile. A ide o celkom prekvapivé informácie priamo od generálneho riaditeľa značky, Adriana Hallmarka. Ten uviedol, že pripravovaný elektromobil Bentley sa bude pýšiť výkonom až 1044 kW (1400 koní), vďaka čomu sa z 0 na 60 míľ/h rozbehne  za približne 1,5 sekundy.

To sú až nevídané atribúty hodné špičkového športového auta. Tak trochu to ale vyvoláva otázku, či nejde len o marketingové reči. Pre porovnanie, Tesla Model S Plaid takúto rýchlosť dosiahne za 1,99 sekundy, Rimac Nevera za 1,85 sekundy a Lucid Air Dream Edition za 2,5 sekundy. Spomínaná trojica je pritom všeobecne označovaná za elektromobily s najväčším zrýchlením. Luxusné Bentley by prakticky bolo nový rekordérom.

Hallmarka súčasne hovorí, že „brutálne zrýchlenie“ nebude hlavným prvkom, vďaka ktorému si nové plne elektrické Bentley získa pozornosť. Dostupná má byť aj o niečo striedmejšia konfigurácia, ktorá to zvládne „až“ za 2,7 sekundy.

Vďaka portálu Automotive News sme sa z oficiálneho prameňa dozvedeli aj niečo o predajnej cene. Tá má prekročiť hranicu 250 000 €. Už pri prvotných informáciách o novom elektrickom Bentley ale bolo jasne naznačované, že sa budeme hýbať v podobných cifrách, preto nejde o žiadne veľké prekvapenie. S výrobou sa začne už v roku 2025, priamo v Anglicku.

Náš tip
Keď som si spočítal, koľko ma stojí benzín, nastal zlom. S elektromobilom jazdím za štvrtinu | ROZHOVOR
18. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+