MojElektromobil

To, čo bolo opakovane naznačované sa stalo skutočnosťou. Automobilka Lucid Motors otvorí svoje oficiálne zastúpenie v Európe, čo okrem iného znamená, že spustený bude aj priamy európsky predaj  elektromobilov Lucid Air. Konkrétne k tomu dôjde už 13. mája 2022 v Mníchove, kde bude otvorená vôbec prvá európska predajňa tejto značky. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Postupne sa počas roka 2022 plánuje dostať aj do ďalších krajín. Zatiaľ spomína sieť autorizovaných servisov, ktoré budú situované v Holandsku, Nórsku a Švajčiarsku. Servisné centrá budú samozrejme prevádzkované aj priamo v Nemecku, odkiaľ bude nateraz zastrešovaný predaj elektromobilov.

V dlhšom časovom horizonte najbližších rokov chce Lucid Motors pokryť všetky “kľúčové európske krajiny”. Zatiaľ ale neupresňuje, čo presne sa skrýva v pozadí tejto pomerne vágnej formulácie. Vo všeobecnosti ale môžete odhadnúť, že obchodné zastúpenia a servisy budú smerovať do všetkých krajín v Európe, kde má elektromobilita vybudované dostatočné zázemie.

Najskôr pre držiteľov rezervácií

Európsky debut začína s limitovanou edíciou Lucid Air Dream Edition, ktorý bude dodávaný v dvoch konfiguráciách – Dream Edition R (933 koní) a Dream Edition P (1111 koní). Má to však háčik. Spomínané modely budú v rámci osláv príchodu do Európy určené pre zákazníkov s už existujúcou rezerváciou, a aj to len vo veľmi limitovanom objeme. Presné číslo známe nie je, no podľa dostupných informácií bude omnoho menšie než v prípade amerického trhu, pre ktorý je vyčlenených 520 kusov.

Čo sa týka európskej ceny pre modely Lucid Air Dream Edition P/R tie budú pre zákazníkov z Nemecka začínať na 218 000€, pre Holandsko na 222 000€. V obidvoch prípadoch s DPH. Ide teda o elektromobily z vyššieho cenového spektra. Pýšia sa však poriadnym zrýchlením (0 na 100 km/h za 2,7 sekundy), ako aj dojazdom na úrovni 900 km. Prvé kusy majú byť dodané ešte pred koncom roka 2022.

Aj dostupnejšie modely

Európski zákazníci si však môžu objednať aj modely Lucid Air Pure, Lucid Air Touring a Lucid Air Grand Touring, ktoré budú k dispozícii vo vyššom objeme, než limitované edície. Oficiálne informácie o predajnej cene a dostupnosti zatiaľ chýbajú.

Odhaduje sa, že najdostupnejší Lucid Air Pure bude začínať na 100 000€. To znamená, že je konkurencia je poriadne silná – napríklad Porsche Taycan, Audi e-tron GT či Mercedes-Benz EQS.

Rezervácie je možné vykonať už teraz, pričom otvorené sú pre krajiny Nemecko, Holandsko, Nórsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Monako, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Lucid Motors má oficiálne predaje v Európe spustiť už počas júna

26.4.2022

Foto: Lucid Motors

Informácie o tom, že Lucid Motors plánuje svoje elektromobily predávať aj priamo v Európe sa objavujú už dlhší čas. Nejde o žiadne zákulisné správy či špekulácie. Značka o tomto zámere pre model Lucid Air hovorí otvorene. Doteraz spomínala len všeobecne rok 2022, no najnovšie sa do obehu dostali aj podrobnosti o plánovom termíne.

Portál Autocar s odvolaním sa na hovorcu spoločnosti uvádza, že Lucid Motors chce predaj v Európe spustiť už v horizonte júna alebo júla 2022, čo sú približne dva mesiace. Prvou krajinou, kde zakotví so svojim obchodným zastúpením má byť Nemecko.

Následne má expanzia smerovať do ďalších “kľúčových európskych krajín”, kde sa elektromobily tešia najväčšej popularite. Elektromobilite sa darí najmä v severských štátoch, takže môžeme predpokladať, že pôjde o Nórsko, Švédsko, Holandsko a prípadne aj Dánsko. Práve na tieto krajiny svoju pozornosť upierajú aj čínske značky, najnovšie Xpeng.

Niektoré zdroje informujú sa aj o možnosti, že Lucid Motors obchodne pokryje taktiež Nemecko a potenciálne zamieri aj do Spojeného kráľovstva, kde objednávky mohli byť spustené počas posledného štvrťroka 2022. Prvé vozidlá by do rúk nových majiteľov potom dorazili začiatkom roka 2023.

Informácie o možných predajných cenách zatiaľ chýbajú. Po spustení plánovaného predaja nového základného modelu Lucid Air v USA bude tamojšia predajná cena začínať na 77 400 dolároch. Táto konfigurácia s výkonom 480 koní a dojazdom 654 km nesie označenie Lucid Air Pure. Medzičasom je najlacnejším variantom konfigurácia Lucid Air Grand Touring za 140 500 dolárov.

Náš tip
Americký gigant chce s elektromobilmi preraziť v Európe. Chystá 7 nových modelov


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

12. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+