MojElektromobil

Americký automobilový koncern Ford sa chce aktívnejšie zamerať na európsky trh. Informácia o plánoch na masívnu expanziu v segmente elektromobilov prichádza len krátko po zmenách v interných štruktúrach spoločnosti.

Pre pripomenutie, Ford začiatkom marca efektívne oddelil výrobu elektromobilov od vozidiel so spaľovacími motormi, čím vznikli dve nové divízie – Ford Blue zameraná na vozidlá so spaľovacími motormi a Ford Model e zameraná na elektromobily.

Jedným z plánov „elektrickej divízie“ je práve posilnenie pozície na európskom trhu. Za týmto účelom v najbližších rokoch z výrobných liniek začne schádzať 7 nových elektrických modelov. Tie rozšíria aktuálnu ponuku, ktorá pozostáva zo známeho modelu Ford Mustang Mach-E a úžitkovej dodávky Ford E-Transit.

Z pripravovanej sedmičky má trojica elektromobilov pripadať na segment osobných vozidiel, pričom zostávajúce štyri budú predstavovať zástupcov úžitkových dodávok. Kompletná ponuka 9-tich elektromobilov (2 známe + 7 nových) má byť pripravená do roku 2024.

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2022 už 6. apríla. Registrácia prebieha na stránke www.efleetday.sk

Európska expanzia

V praxi treba hovoriť o posilnení prítomnosti na európskom trhu v segmente elektromobility. Ford je totiž známy ako silná americká značka s dlhoročnou tradíciou, no v Európe sa aktívne angažuje už od 60-tych rokov minulého storočia.

Od nového portfólia si automobilka sľubuje celkom veľa. Ako upozornil portál Electrek, v sprievodných materiáloch, ktoré popisujú nový projekt, je uvedené, že ročné predaje značky Ford v Európe by do v roku 2026 mohli dosiahnuť 600 000 elektromobilov. Navýšenie predajov na 1 000 000 elektromobilov ročne by následne malo prebehnúť do roku 2030.

Na to, aby bolo možné dosiahnuť zamýšľanú stratégiu je potrebné vykonať viacero krokov. Ford ich má podchytené a otvorene ich prezentuje. Ide najmä o posilnenie výroby v nemeckej fabrike na 1,2 milióna elektromobilov v priebehu 6 rokov, vrátane 2 miliardovej investície do novej výroby batérií.

Okrem toho spomína nadviazanie partnerstva so spoločnosťami SK a Koc, na základe čoho v Turecku vznikne obrovský výrobný závod zameraný na produkciu batérií pre komerčné elektrické vozidlá. Ďalším plánovaným krokom je posilnenie výroby v Rumunsku.

Európsky plán Fordu v skratke:

  • 7 nových elektromobilov do roku 2024
  • Európske ročné predaje elektromobilov v objeme 600 000 kusov do roku 2026. Milión ročne do roku 2030
  • Navýšenie ročnej výroby elektromobilov na 2 milióny kusov, celosvetovo do roku 2026
  • 2 miliardy dolárov na investície do výrobného závodu v Nemecku, súčasťou je spustenie výroby batérií a celkové navýšenie výroby elektromobilov na 1,2 milióna kusov v priebehu 6 rokov
  • Posilnenie výroby v Rumunsku
Náš tip
Keď som si spočítal, koľko ma stojí benzín, nastal zlom. S elektromobilom jazdím za štvrtinu | ROZHOVOR
15. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+