MojElektromobil

Škoda obnovila výrobu Enyaqu

Problémy vo výrobe hlásila v polovici marca 2022 aj Škoda. Pri príležitosti spustenia predaja nového modelu ENYAQ COUPÉ RS iV upozornila na pravdepodobnosť predlžovania dodacej doby. Spôsobené to bolo tým, že aktuálnu situáciu v produkcii niektorých modelov ovplyvnil vojnový konflikt na Ukrajine a termíny dodania nových vozidiel sa preto môžu mohli posúvať v porovnaní so štandardnou situáciou. 

Situácia sa do relatívneho normálu vrátila koncom apríla 2022. Škoda k 26. aprílu oznámila, že vo svojom hlavnom výrobnom závode v Mladej Boleslavi obnovila výrobu plne elektrického SUV modelu ENYAQ iV, ktorá bola niekoľko týždňov prerušená kvôli obmedzeným dodávkam káblových zväzkov.

Dodávky potrebných súčiastok sa už podarilo zabezpečiť, a tak sa výroba znovu rozbehla. Dlhodobým cieľom spoločnosti je zachovanie plnej výrobnej kapacity. To však závisí od dostupnosti súčiastok, pričom ďalší vývoj v tejto chvíli nie je možné predpovedať.

Po obnovení výroby sa počíta s týždňovou kapacitou 1 000 vozidiel ENYAQ iV a táto úroveň sa bude počas nasledujúcich dvoch mesiacov postupne zvyšovať. V dlhodobom horizonte sa v závode v Mladej Boleslavi denne vyrobí až 370 automobilov ENYAQ iV a ENYAQ COUPÉ iV.

Foto: ŠKODA AUTO

Čakanie na nové elektromobily sa môže predĺžiť. Výrobu poznačuje vojna, ale aj pandémia

16.3.2022

Otázke dostupnosti a čakacím lehotám na nové elektromobily sme sa venovali v úvode roka v spojitosti s čipovou krízou. Vtedy vyhliadky na rok 2022 s prihliadnutím na okolnosti vyzerali relatívne dobre. Očakávalo sa, že výroba a dodacie lehoty budú stabilizované koncom roka. Medzičasom ale vypukla vojna na Ukrajine, a tá poriadne zamiešala karty. Dnes sa veci majú vo všeobecnosti tak, že čakacie lehoty na dodanie elektromobilov sa môžu poriadne natiahnuť. 

Na túto situáciu upozornilo už niekoľko veľkých automobiliek. Problémy s dostupnosťou výrobných surovín, ako sú napríklad nikel a paládium, a ich cenou spoločnosti nútia upravovať výrobné plány, no aj cenníky predávaných vozidiel . Ešte stále navyše vyčíňa aj nový koronavírus, ktorý tomu všetkému vôbec neprospieva. Poďme sa v skratke pozrieť, ktoré automobilky už ohlásili problémy vo výrobe.

Tesla zdražuje

Na problémy s výrobou a nákladmi za Teslu už dlhší čas upozorňuje priamo generálny riaditeľ Elon Musk. V ostatných dňoch sa to najviac prejavilo na náraste cien ponúkaných elektromobilov. Tesla v priebehu jedného týždňa k úprave cien pre americký a čínsky trh pristúpila hneď dvakrát. 

Zmeny sa k dnešnému dňu prejavili už aj v konfigurátore pre Slovensko, kde cena v prípade Tesla Model 3 narástla o 2 000 až 3000 €, a pri Tesla Model Y zatiaľ o 1 000 €. Je však možné, že ešte nejde o konečnú úpravu a v najbližšej dobe nás čaká druhá vlna zdražovania. 

Ako najnovšie upozornila agentúra Reuters, výrobný proces Tesly netrápi len aktuálna vojnová situácia, ale aj pandémia koronavírusu. Výrobná fabrika v Šanghaji bola v tejto súvislosti dočasne odstavená. Zatiaľ na obdobie dvoch dní. To môže pôsobiť ako veľmi krátka doba, no vo svete automobilového priemyslu nejde o žiadnu drobnosť. Podľa približných prepočtov z predmetnej výrobnej linky schádza 2 000 elektromobilov denne.

 

Volkswagen a Audi nepredávajú plug-in hybridy

Volkswagen kvôli aktuálnej situácii priamo pozastavil predaj plug-in hybridov značiek Golf, Passat, Arteon, Tiguan a Touareg. Generálny riaditeľ automobilky Volkswagen, Herbert Diess, uviedol, že dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine by priemyslu mohol spôsobiť väčšie škody než pandémia koronavírusu.

Prakticky rovnaký krok ako Volkswagen v rámci svojho portfólia vykonala aj značka Audi. Tá do odvolania prestala predávať plug-in hybridy A4, A5, A6 a A7.

Dočasné bola zastavená dokonca aj výroba športových elektromobilov Porsche Taycan.

BMW zatiaľ neohlásilo žiadny konkrétny krok, no otvorene už varuje, že situácia bude mať negatívny dopad na jej predaje a obchodné výsledky, minimálne pre rok 2022. Pôvodne počítala s priemerným medziročným rastom, teraz hovorí, že výsledky budú približne rovnaké ako v roku 2021. Upozorňuje však, že veci sa ešte môžu zmeniť, pretože celkový dopad prebiehajúcej vojny zatiaľ nie je možné objektívne vyhodnotiť.

Mercedes-Benz upozorňuje na nadchádzajúce problémy

Nemecká značka Mercedes-Benz v ostatných dňoch začala upozorňovať, že problémy so surovinami sa na jej výrobe prejavia čoskoro. Podrobnosti zatiaľ neuviedla, no je úplne jasné, že situácia nie je vôbec ružová. Už teraz má byť negatívne poznačená výroba modelov S-Class a EQS.

Hľadanie alternatív

Portál Automotive News hlási, že automobilky už začínajú hľadať nových dodávateľov kľúčových surovín, dostupnosť ktorých poznačila vojna. BMW a Volkswagen majú ako alternatívu zvažovať dodávateľov z Číny a Mexika. Najviac nedostatkovým tovarom pri výrobe nových áut majú byť káblové zväzky. Na jedno nové auto je v priemere potrebných až 5 kilometrov kabeláže. Bez toho výroba nemôže pokračovať.

Náš tip
Zúri čipová kríza. Ako dlho sa čaká na nové elektromobily?
27. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+