MojElektromobil

Po rokoch plných konceptov, dohadov a špekulácii je elektrický nástupca legendárnych mikrobusov značky Volkswagen, VW ID. Buzz, konečne tu v plnej paráde. Horúca novinka patrí medzi neočakávanejšie elektromobily roka 2022. Za sebou už máme oficiálnu premiéru a všetky karty boli vyložené na stôl. Až na pár detailov ako predajná cena či certifikovaný dojazd podľa metodiky WLTP.

Volkswagen ID.Buzz formálne označovaný ako viacúčelové vozidlo bude koncom roka 2022 (jeseň) dostupný v 5-miestnej verzii zameranej na prepravu osôb. Viac verzií, vrátane úžitkového modelu, pribudne počas roka 2023. Efektívne teda pôjde o minibus a dodávku.

Minibus ponúkne batožinový priestor o veľkosti 1121 litrov, ktorý sa po sklopení druhého radu sedadiel „nafúkne“ na 2 205 litrov. Úžitková verzia ID. Buzz Cargo sa bude pýšiť tromi sedadlami a úložným priestorom s objemom 3,9 m3.

Foto: Martin Meiners

Napriek tomu, že s súvislosti s týmto elektromobilov často skloňuje označenie retro, najmä kvôli vizuálnemu prevedeniu, v skutočnosti ide o moderný kúsok plný pokročilých technológií. Interiér je celkovo pomerne jednoduchý a nenájdeme tu žiadne odvážne či vyslovene kontroverzné prvky. Volkswagen ID.Buzz je zameraný na praktickosť. Túto skutočnosť prízvukuje množstvo odkladacích priestorov, nastaviteľné sedadlá, jednoduchý infotainment či „plošina“ pre vytvorenie veľkej rovnej plochy po sklopení zadných sedadiel.

Čo sa týka samotných parametrov, Volkswagen ID. Buzz je založený na podvozkovej platforme MEB, čo v praxi znamená, že niekoľko technických vlastností zdieľa s ostatnými modeli rodiny ID. Prvotná verzia bude mať rázvor s dĺžkou 2988 mm, batériu s kapacitou 82 kWh a elektromotor s výkonom 150 kW. Pre pripomenutie, na rovnakej platforme sú postavené aj modely ID.3 a ID.4. Maximálna rýchlosť bude obmedzená na 145 km/h.

Foto: Martin Meiners

ID.Buzz bude dlhý 4712 mm, vysoký 1937 mm a široký 1985 mm. Podporovať bude OTA aktualizácie, obojsmerné nabíjanie V2G či funkciu Plug & Charge. Nechýba ani rýchle nabíjanie s maximálnym výkonom 170 kW, pre nabitie batérie z 5 na 80% kapacity za 30 minúr. Prítomná je samozrejme aj trojfázová palubná nabíjačka s výkonom 11 kW.

Podrobnosti o očakávanom dojazde či predajnej cene zo strany Volkswagenu zatiaľ nie sú dostupné. Neoficiálne sa odhaduje, že cena bude veľmi podobná modelom Volkswagen T6, teda niekde v rozmedzí 50 000 až 60 000 €. Takúto informáciu, s odvolaním sa na zdroje z Volkswagenu priniesol aj portál Automotive News Europe, ktorý priamo uvádza, že pri uvedení na nemecký trh neprekročí hranicu 60 000€.

Volkswagen nezverejnil ani informácie o dojazde svojej novinky. Na základe testovacích jázd a dostupných informácií sa očakáva, že elektrický dojazd sa bude pohybovať niekde na úrovni 350 až 400 km.

Volkswagen ID.Buzz: Cena a dostupnosť

V polovici mája 2022 sa modely Volkswagen ID.Buzz a ID. Buzz Cargo dočkali oficiálnej predajnej ceny v Nemecku. Základná verzia úžitkovej verzie ID. Buzz Cargo sa bude predávať za 54 430 €. Päťmiestny ID. Buzz Pro začína na 64 581 €.

Predpredaj obidvoch modelov má vo väčšie európskych krajín začať od 20. mája 2022. Prvé vozidlá následne do rúk zákazníkov dorazia na jeseň tohto roka.

Fotky Volkswagen ID.Buzz

Náš tip
Toto sú elektromobily, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2022


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

18. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+