MojElektromobil

Po rokoch plných konceptov, dohadov a špekulácii je elektrický nástupca legendárnych mikrobusov značky Volkswagen, VW ID. Buzz, konečne tu v plnej paráde. Horúca novinka patrí medzi neočakávanejšie elektromobily roka 2022. Za sebou máme oficiálnu premiéru a všetky karty boli vyložené na stôl.

Volkswagen ID.Buzz už dostal aj oficiálne slovenské ceny. Cena pri klasickej verzii orientovanej na prepravu pasažierov, ID.Buzz, začína na 61 092 € s DPH. Úžitkovo orientovaný model ID. Buzz Cargo je na Slovensku predávaný za cenu od 57 384 €.

Pripomeňme, že maximálny dojazd má v prípadne obidvoch verzií dosahovať približne 420 kilometrov, podľa WLTP. Presnejšie informácie o dojazde prinášajú napríklad cenníky, kde je pri dojazde zverejnený rozsah 403 – 424 km (elektrobus ID.Buzz) a 393 – 426 km (úžitková dodávka ID.Buzz Cargo). Nabitie z 5 % až 80 % pri využití plného DC nabíjacieho výkonu 170 kW má byť otázkou približne 30 minút. Pri využívaní 11 kW AC nabíjania sa tento čas predĺži na 7,5 hodiny. Podporovať bude OTA aktualizácie, obojsmerné nabíjanie V2G či funkciu Plug & Charge.

Volkswagen ID.Buzz
Volkswagen ID.Buzz | Foto: Volkswagen

Výkon elektromotora je zhodných 150 kW, rovnaká je aj využiteľná kapacita batérie 77 kWh. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 145 km/h. Ide o prakticky totožné elektromobily, rozdiel je len v ich určení a spracovaní interiéru. Minibus ponúkne batožinový priestor o veľkosti 1121 litrov, ktorý sa po sklopení druhého radu sedadiel “nafúkne” na 2 205 litrov. Úžitková verzia ID. Buzz Cargo sa pýši tromi sedadlami.

Verzia s prívlastkom Cargo je vybavená väčším nákladným priestorom na úkor priestoru pre pasažierov – v porovnaní s klasickou verziou ID.Buzz ponúka vyššie užitočné zaťaženie 572 kg oproti 453 kg. Do nákladného priestoru s objemom až 3,9 m3 sa zmestia dve priečne uložené europalety.

Za vyššie spomínané ceny dostanete celkom solídny základ, ktorý môžete ďalej rozšíriť s využitím bohatej ponuky voliteľnej výbavy. Skutočne je za čo míňať. Od úprava prístrojovej dosky, cez rozšírenú záruku a balíky asistenčných systémov až po balíky pozostávajúce z rôznych prvkov pre interiér. Oficiálny cenník ID.Buzz a ID.Buzz Cargo.

Volkswagen ID. Buzz je založený na podvozkovej platforme MEB. Pre pripomenutie, na rovnakej platforme sú postavené aj modely ID.3 a ID.4. Maximálna rýchlosť bude obmedzená na 145 km/h.

ID.Buzz
Volkswagen ID.Buzz | Foto: Volkswagen

Napriek tomu, že s súvislosti s týmto elektromobilov často skloňuje označenie retro, najmä kvôli vizuálnemu prevedeniu, v skutočnosti ide o moderný kúsok plný pokročilých technológií. Interiér je celkovo pomerne jednoduchý a nenájdeme tu žiadne odvážne či vyslovene kontroverzné prvky. Volkswagen ID.Buzz je zameraný na praktickosť. Túto skutočnosť prízvukuje množstvo odkladacích priestorov, nastaviteľné sedadlá, jednoduchý infotainment či “plošina” pre vytvorenie veľkej rovnej plochy po sklopení zadných sedadiel.

Foto: Martin Meiners

Fotky Volkswagen ID.Buzz

Náš tip
Toto sú elektromobily, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2022


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

30. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+