MojElektromobil

Na veľtrhu MWC2023 v Barcelone sme mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých mobilných technológií, no nezabudlo sa ani na elektromobily. Objavil sa tu totiž aj luxusný Lucid Air Dream Edition, ktorý stojí približne 220 000 eur.

Pochváliť sa môže veľkým akumulátorom s kapacitou 118 kWh a výkonom skoro 1000 koní či WLTP dojazdom takmer 700 km. Tento elektromobil je konkurenciou tomu najlepšiemu, čiže napríklad Tesle Model S Plaid, Porsche Taycan alebo Mercedes-Benz EQS.

Lucid Air: Prichádza nová verzia so surovým výkonom a bleskovým nabíjaním

13.4.2022

Americký výrobca luxusných elektromobilov, ktorý je považovaný za priameho rivala pre Teslu, Lucid Motors, predstavil novú verziu svojho modelu Lucid Air. Novinka  Lucid Air Grand Touring Performance je stelesnením viacerých extrémov – hlavne extrémneho výkonu a extrémnej ceny.

Na základe zverejnených technických špecifikácií to vyzerá tak, že pôjde o jeden z najvýkonnejších, najrýchlejších, ale aj najdrahších elektromobilov súčasnosti. Lucid Air Grand Touring Performance sa bude pýšiť výkonom 783 kW (1050 koní) a zrýchlením z 0 na 100 km/h za približne 2,7 sekundy. V pozadí obrovského výkonu stojí dvojica elektromotorov, čo sa podpisuje aj na pohone obidvoch náprav.

Bleskové nabíjanie

Čo sa týka dojazdu, ten sa v prípade verzie Grand Touring Performance má mierne prehupnúť cez 700 kilometrovú hranicu, konkrétne na 717 kilometrov. Veľkou zaujímavosťou je nasadenie 900-voltovej nabíjacej architektúry, ktorá sa má postarať o veľmi rýchle nabíjanie. Pri využívaní nabíjacej stanice s výkonom 350 kW má elektromobil za 21 minút získať dostatok energie na prejdenie 482 kilometrov.

Žiadna ľudová cena

Lucid Air Grand Touring Performance nebude žiadnym cenovo dostupným elektromobilom. Predajná cena má začínať na 179 000 dolároch. V tomto ohľade sa teda môže čelom postaviť prakticky akémukoľvek dnes predávanému elektromobilu – napríklad aj kúskom ako sú Porsche Taycan, Audi e-tron GT či Mercedes-Benz EQS. S prihliadnutím na parametre ale môžeme hovoriť o rivalovi pre Tesla Model S Plaid.

Novinka od spoločnosti Lucid Motors do predaja dorazí v polovici roka. Nakoľko značka v úvode roka avizovala plánovanú expanziu do Európy, je pravdepodobné, že časom jej elektromobily uvidíme aj v tunajších končinách.

Foto: Lucid Motors

Lucid Air predstavil základnú verziu. Cenou sa vyrovnáva Tesle, dojazdom ju prekonáva

29.10.2022

Kalifornská automobilka predstavila najdostupnejšiu verziu svojho modelu Air. S cenovkou 69 900 USD (po štátnej dotácii) má elektromobil väčší dojazd a takmer totožnú cenovku s Teslou Model S. Dodávať ju začnú na začiatku roka 2022.

Porovnanie cien

Základná verzia má cenníkovú cenu 77 400 USD (65 674 €), po odpočítaní federálnej dotácie v USA si ju zákazník môže objednať za 69 900 dolárov (59 310 €) bez DPH. Tesla po predstavení tejto základnej verzie Lucid Air znížila cenovku na 69 420 USD, čím podliezla cenu Lucid. Má menší dojazd, no Lucid Air bude na trhu až na začiatku roka 2022.

Toto sú aktuálne ceny všetkých modelu Lucid Air (bez DPH, po odpočítaní dotácie):

Lucid Air bude prvým priamym konkurentom Modelu S. Okrem väčšieho dojazdu má viac priestoru v interiéri a väčší batožinový priestor. Interiér Lucid Air vyzerá omnoho prémiovejšie ako interiér Tesly, má tak šancu osloviť množstvo zákazníkov. Všetko však bude závisieť od schopnosti Lucidu vyrábať sériovo a dodávať svoje vozidlá zákazníkom.

Lucid Air (Foto: Lucid Motors)
Lucid Air (Foto: Lucid Motors)

Prvý priamy konkurent

Lucid Air sa dokáže nabiť väčším výkonom ako Tesla. Na oficiálnom webe uvádza nabíjanie “300+ kW”. Tesla Model S a X dokážu prijať max. nabíjací výkon 200 kW a Model 3/Y 250 kW. Lucid funguje na 924-voltovej architektúre, Tesla Tesla funguje na 400V architektúre. Tesla má výhodu v globálnej sieti nabíjacích staníc Supercharger, Lucid sa snaží konkurovať prístupom k veľkej nabíjacej sieti Electrify America.

Dojazd týchto modelov je takmer totožný, no Lucid prekonáva Teslu. Konkrétne prejde Lucid Air na jedno nabitie podľa cyklu EPA 406 míľ (653 km). Model S Long Range Plus prejde 402 míľ (464 km). Vo výkone má výhodu Tesla so 534 konskými silami oproti 480 koňom Lucidu. V akcelerácii z 0-60 mph Tesla taktiež Tesla prekonáva Lucid s časom 3,7 sekúnd. Tieto dva modely sa pretekajú aj na okruhu Laguna Seca v Kalifornii s veľmi podobnými výsledkami.

Ide o veľmi vyrovnané prémiové elektromobily, ktoré si pravdepodobne budú kradnúť zákazníkov. Lucid Air bude dostupný aj na niektorých európskych trhoch, najprv však logicky automobilka obslúži domáci americký trh. Model si môžete rezervovať na oficiálnom webe za rezervačný poplatok 300 USD.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

2. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+