MojElektromobil

Yamaha sa v ostatnej dobe aktívne angažuje v oblasti elektrických bicyklov, no ako sa ukazuje, neznamená to, že v iných oblastiach tak celkom zaspala. Ako upozornil portál Electrek, japonský gigant sa ešte minulý mesiac pochválil prácou na nových elektrických motoroch.

Yamaha na vývoji elektromotorov pracuje už nejaký ten čas. Začala s verziou určenou pre svoje elektrické motorky, no postupom času sa projekt rozšíril a dnes už zahŕňa aj na verziu pre väčšie vozidlá, vrátane tradičných elektromobilov. Vývoj a výskum nových kompaktných elektromotorov sa opiera o poznatky, skúsenosti a existujúce technologické postupy z motocyklovej divízie.

Teoretický výkon až 300 kW

Práve v tejto oblasti mala Yamaha najväčšie skúsenosti, ktoré proste ďalej zužitkovala. Aktuálne pripravuje menší elektromotor s výkonom 35 kW určený pre elektrické motorky. Väčší elektromotor s výkonom 150 kW je určený pre použitie v elektrických autách. Nakoľko je všetko ešte len v štádiu vývoja, k dispozícii je len minimum detailov a prakticky žiadne ďalšie špecifikácie. V prezentačnom videu Yamaha akurát ukazuje možné využitie dvojice elektromotorov s teoretickým kombinovaným výkonom 300 kW.

Yahama uvádza, že spomínané elektromotory z jej produkcie budú „extrémne kompaktné“, no čo presne to znamená v praxi neprezrádza. Ďalšou oblasťou, ktorej venuje veľkú pozornosť, je okamžité vyvinutie obrovského krútiaceho momentu pre vynikajúce zrýchlenie. Nezabúda sa však ani na energetickú efektivitu či v neposlednom rade na správny zvukový doprovod. Podrobností o novom projekte elektromotorov je zatiaľ veľmi málo. Nevieme tak, či Yamaha vyvíja len pre svoje vlastné potreby alebo či buduje dodávateľskú platformu.

Náš tip
Na obzore ďalší revolučný elektromotor – výkon 220 kW pri váhe 10 kilogramov

 

4. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+