MojElektromobil

Elektromobily značky Tesla sú známe svojím veľkým a zároveň plynulým zrýchlením. Tiež je známe, že napriek vysokému výkonu ich elektromotor ako u iných elektromobilov nevydáva žiaden zvuk. To môže byť hlavne v mestách nebezpečné, a tak musia elektromobily vydávať zvuk motoru umelo. V prípade elektromobilov si ho podľa serveru Engadget budú môcť majitelia vybrať. Šéf Tesly Elon Musk na Twitteri potvrdil, že zvuk pôjde vybrať aj pre klaksón.

Nebezpečná stránka tichého chodu elektromotorov

Tichý chod elektromotorov je plusom a zároveň aj mínusom elektromobilov. Jazda v tichom, nehlučnom aute je príjemná a hlavne v noci ju ocenia aj obyvatelia budov v blízkosti cesty. Pre ľudí na vozovke alebo v jej blízkosti môže byť ale nebezpečná. Zvuk automobilu potrebuje počuť cyklista, ale aj chodec. Hlavne, ak ide o slepca. Preto je nutné umelé ozvučenie motora, ktoré bude v EÚ dokonca povinné.

Vo výbere zvukov nebude chýbať ani odkaz na skupinu Monty Python

Podľa šéfa Tesly Elona Muska si budú môcť majitelia elektromobilov tejto značky vybrať nielen zvuk motora, ale aj klaksónu. Na výber by malo byť viacero možností zvukov. Pridať vlastný zvuk pravdepodobne nebude možné, pretože by to mohlo spôsobovať kontroverzie.

Niektorí vodiči by boli schopní pridať extravagantné ozvučenie, ktoré by na vozovke spôsobovalo problémy. Elon Musk ale potvrdil, že vo výbere nebude chýbať zvuk kokosových orechov (coconuts). Je to narážka na kultovú komédiu Svätý Grál od skupiny Monty Python. Vo filme hlavné postavy simulovali zvuk kopýt koní pomocou kokosových orechov.

8. októbra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+