MojElektromobil

Nové elektrické vozidlá budú musieť byť vybavené zariadením vydávajúcim zvuk podľa novej smernice EÚ, ktorá nadobudla účinnosť dnešným dňom. O pripravovanom zákone sme vás nedávno informovali.

Smernica je reakciou na obavy, že elektrické vozidlá sú príliš tiché, čo ohrozuje chodcov a znižuje bezpečnosť na cestách.

Všetky nové 4-kolesové elektromobily musia vydávať zvuk, ktorý znie ako tradičný spaľovací motor. Zvukový systém bude zapnutý pri cúvaní alebo jazde do 19 km/h.

Európska únia hovorí, že pri cúvaní sú autá s najväčšou pravdepodobnosťou blízko chodcov. Vodiči však budú mať možnosť podľa smernice deaktivovať zvukové zariadenie.

Britský minister dopravy Michael Ellis povedal, že vláda chce, aby „výhody ekologickej dopravy pocítili všetci“ a pochopili obavy zrakovo postihnutých.

„Táto nová smernica poskytne chodcom väčšiu istotu pri prechode cez cestu,“ dodal. Od roku 2021 musia mať všetky nové elektromobily systém Avas, nielen nové kusy.

1. júla 2019
Zdroj: BBC

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+