MojElektromobil

Toto nariadenie by malo byť platné už od 1. júla 2019. Hovorí o tom, že každé elektrické vozidlo so 4 a viac kolesami, bude musieť vydávať určitý zvuk pri jazde, ktorá nie je rýchlejšia, ako 20 km/h. Ak teda elektromobil má byť schválený pre jazdu na európskych cestách, bude musieť spĺňať túto podmienku.

Zvuk musí mať hlasitosť minimálne 56 decibelov

Bude musieť mať zabudovaný systém AVAS (Acoustic Vehicle Alert System), ktorý zabezpečí, že auto bude vydávať zvuk s hlasitosťou minimálne 56 decibelov. O aký zvuk sa jedná, špecifikované nie je.

Ako iste viete, elektromobily takmer žiadny zvuk nevydávajú. To môže byť problémom hlavne pri pomalej jazde, keď chodci nepočujú ani pneumatiky. Nemá ich prakticky čo upozorniť na to, že sa vozidlo blíži. Zvuk bude musieť meniť tón v závislosti od toho, či auto zrýchľuje alebo spomaľuje. Nesmie však prekročiť hlasitosť 75 decibelov.

Ako to asi bude vyzerať (alebo lepšie znieť) si môžete pozrieť na videu, ktoré ukazuje nový Jaguar I-PACE s týmto systémom. Jaguar to poňal po svojom a zvuk pripomína akúsi mimozemskú vesmírnu loď.

Automobilka BMW to tiež poňala po svojom a zvuk, ktorý by mal vydávať BMW i3 pripomína klasický automobil oveľa viac.

A do tretice tu máme Nissan LEAF, ktorý by mohol znieť nejako takto.

Doteraz nebol urobený žiadny prieskum, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil teóriu, že je elektromobil s takýmto zvukom bezpečnejší, ako bez neho. Názory na toto nariadenie sa rozchádzajú, niektorí sú za, niektorí proti. Ako to vidíte vy? Prijali by ste takéto riešenie?

10. júna 2019
Zdroj: newatlas.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+