MojElektromobil

Britská spoločnosť Equipmake ohlásila nový projekt AMPERE, pod ktorým sa skrýva vývoj a konštrukcia nového elektromotora s revolučnou výkonovou hustotou. Pri váhe menej než 10 kg a maximálnom špičkovom výkone 220 kW má dosahovať hodnotu cez 20 kW/kg. 

Equipmake hovorí o skutočnej prevratnej technológii. Pre porovnanie uvádza, že pri bežných elektromotoroch sa táto hodnota pohybuje na úrovni 5 kW/kg. Napríklad taký Tesla Model S obsahuje elektromotor s výkonom 270 kW pri váhe 32 kg, takže výkonová hustota vychádza na 8,44 kW/kg. 

Equipmake uvádza, že pre dosiahnutie svojho cieľa musí poriadne zvýšiť otáčky elektromotora (30 000 otáčok za minútu), a zároveň použije technológiu 3D tlače s využitím kovu. Na vývoji sa preto bude podieľať spolu so spoločnosťou HiETA Technologies. 

Prevratný elektromotor nemá byť zaujímavý len svojím výkonom, veľmi lákavá vraj bude aj výrobná cena, kvôli čomu Equipmake pre svoj malý zázrak neváha používať rôzne superlatívy. Okrem iného avizuje obrovskú “revolúciu e-mobility”, ako v automobilovom priemysle, tak aj v letectve. 

Na podobnom projekte pracuje aj kanadská spoločnosť Magna International, ktorá o tom informovala ešte v závere minulého roka. V jej prípade má pripravovaný elektromotor maximálny výkon len 125 kW, pričom prvé výsledky projektu by sme mali vidieť v roku 2021. 

Na druhej strane, Equipmake hovorí o prototype v časovom horizonte 12 mesiacov a sľubuje výkon až 220 kW. V obidvoch prípadoch ide o etablované spoločnosti, preto je šanca na úspech veľmi vysoká. Ako vždy ale platí, že až čas ukáže, čo z toho všetkého reálne bude. 

14. marca 2020
Zdroj: InsideEVs

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+