MojElektromobil

Prevratný elektrický motor novej generácie by mohol pochádzať z Kanady. Tamojšia firma Magna International pred pár dňami zverejnila niekoľko kľúčových informácií o svojom rozpracovanom projekte.

Pripravovaný elektromotor má síce mať maximálny výkon len 125 kW, no zaujímavý je svojimi ďalšími parametrami. V porovnaní s aktuálne dostupnými elektromotormi má byť podstatne ľahší, menší a súčasne aj približne o polovicu lacnejší.

Osemkrát menšie rozmery

Spoločnosť pritom hovorí o dosiahnutí až 8-násobne vyššej účinnosti v porovnaní so súčasnými elektromotormi. Má to ale háčik. V tomto smere sa firma totiž pozerá na objemový výkon, čo by v preklade do ľudskej reči malo znamenať asi toľko, že výkon totožný s dnešnými elektromotormi bude produkovaný motorom s osemkrát menšími rozmermi. Zníženie ceny má byť dosiahnuté znížením závislosti na použití permanentných magnetov s obsahom vzácnych kovov.

Magna International v rámci svojho projektu počíta aj s použitím novej prevodovky, meniča a ďalších prvkov, ako súčasťami kompletnej elektrickej sústavy pre potreby elektromobilov nadchádzajúcej generácie.

Predpoklad úspechu

Hoci sa ambiciózny projekt momentálne nachádza v štádiu výskumu, existuje veľký predpoklad, že celý projekt prinesie výsledok v podobe konečného produktu. Do hry vstúpilo americké ministerstvo pre energetiku, ktoré firme poskytlo finančnú pomoc v podobe grantu. Výsledky svojej “investície” chce vidieť už do dvoch rokov. Motivácia, ktorá teraz tento výskum ženie vpred je preto pomerne silná.

Firma Magna International v tom ale nie je tak celkom sama. Do projektu sú zapojené aj vybrané americké vysoké školy, menovite University of Wisconsin–Madison a Illinois Institute of Technology.

Na to, ako to celé dopadne si budeme musieť počkať, aj keď nie veľmi dlho. Najneskôr v roku 2021 bude výsledok výskumu prezentovaný Americkému ministerstvu energetiky.

7. novembra 2019
Zdroj: Magna

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+