MojElektromobil

Domácnosti a podnikateľov čaká od januára zvyšovanie cien energii. Okrem tepla, plynu, vodného a stočného zdražie i elektrina.

Niektorí zdražia výrazne

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek ohlásil zvýšenie ceny elektriny v priemere o 5,66%. Konkrétne percentá sa však môžu výrazne líšiť. A to ako v závislosti od konkrétneho dodávateľa, tak od zvolenej tarify.

Najpoužívanejšia tarifa v domácnostiach je DD2. Cena elektriny v tejto tarife sa u ZSE zvýši o 25%, výsledne po započítaní distribučných taríf na Západnom Slovensku o 11,5%. Rovnaká tarifa u alternatívneho dodávateľa elektrickej energie Elgas sa však zvýši až o 48% (výsledne s distribúciou o 21%).

Zdraženie nie je vo všetkých distribučných tarifách rovnaké. Je dôležité aby ste si preverili vašu konkrétnu tarifu, vo vašom regióne, u vášho dodávateľa. Zálohové predpisy vám totiž zostanú rovnaké aj po zdražení; a o veľkom nedoplatku sa dozviete až po skončení zúčtovacieho obdobia.

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť koncové ceny elektriny vybraných dodávateľov od 1.1.2019 v tarife DD2 na Západnom Slovensku:

Poskytovateľ Koncová cena elektriny
ZSE 0,1350 Eur / kWh *
Elgas 0,1363 Eur / kWh
SE – ES 0,1239 Eur / kWh
Magna Energia 0,1227 Eur / kWh

Ceny sú uvedené vrátane DPH. * Spoločnosť ZSE nový cenník ešte nezverejnila; koncová cena je vypočítaná z rozhodnutia ÚRSO.

Výhodnejšie možnosti

Nie všetci alternatívni dodávatelia elektriny zdražujú tak výrazne. Stále je možné nájsť lacnejších dodávateľov. Nespoliehajte sa na internetové kalkulačky – viacero z nich má staré alebo neúplné údaje, prípadne v nich nie sú zahrnutí všetci dodávatelia. Podobné skúsenosti máme aj s kalkulačkami na stránkach samotných dodávateľov. Jediný oficiálny a záväzný údaj je cenník danej spoločnosti.

Ceny v cenníkoch sú pre bežných ľudí často nezrozumiteľné. Bývajú v nich uvedené ceny za dodávku elektriny bez DPH. K ním treba okrem DPH pripočítať aj poplatky za distribúciu. V oficiálnom cenníku je potrebné skontrolovať dátum platnosti (od januára 2019) a hľadať koncovú cenu elektriny v konkrétnej distribučnej oblasti (západ / stred / východ) vrátane DPH. Netreba zabúdať aj na skryté poplatky, dobu viazanosti a podobne. Naopak, niektorí dodávatelia vás môžu odmeniť zľavou z mesačného poplatku pri včasných úhradách, alebo úročiť vzniknuté preplatky.

Pomôcť môže IMS

Majiteľom elektromobilov a domácnostiam s vyššou spotrebou elektriny môže pomôcť aj novozávadzaný inteligentný merací systém (IMS). Distribučné spoločnosti postupne do roku 2020 nahradia staršie merače elektriny za nové “smart” metre.

IMS umožní dodávateľom variabilnú tarifikáciu s viac ako dvomi tarifami v rôznych časoch. Jeden z dodávateľov už program pre IMS má – namiesto jednotarifného resp. dvojtarifného merania má až 8 cenových pásiem. Najnižšie ceny elektriny má v noci a popoludní, naopak najvyššie v rannej a večernej špičke (6 – 9, 19 – 22). Štyri bežné tarify sú doplnené o ďalšie štyri platné cez víkend, s 18% zľavou.

Pre bežné domácnosti bude tento tarif pravdepodobne nevýhodný vzhľadom na vysoké ceny energie v špičke. Pre inteligentné domy s elektrickým vykurovaním, ohrevom vody či s elektromobilom však môže po optimalizácii spúšťania ohrevu, kúrenia a nabíjania predstavovať priemerné šetrenie okolo 100 Eur ročne.

Príklad – Variabilná tarifikácia IMS od dodávateľa Magna Energia, Západné Slovensko, distribučná tarifa D2:

Po – Pia So – Ne
Špička (6-9, 19-22) 0,1576 Eur / kWh 0,1413 Eur / kWh
Dopoludnie (9-13) 0,1364 Eur / kWh 0,1239 Eur / kWh
Popoludnie (13-19) 0,1243 Eur / kWh 0,1140 Eur / kWh
Noc (22-6) 0,1122 Eur / kWh 0,1041 Eur / kWh

Ceny sú uvedené vrátane DPH 20%.

Ak už IMS merač máte, variabilné tarify nie sú povinné. Aj s IMS môžete naďalej využívať jednotarifné programy. Ak ešte IMS nemáte a chcete naň prejsť, budete musieť byť trpezlivejší. O jeho inštaláciu nie je možné požiadať, treba počkať kým budete “na rade”. Budúci rok je v pláne nimi vybaviť až 500 000 odberných miest, pričom prioritu budú mať miesta s najvyššou spotrebou.

Pozitívny dopad na obnoviteľné zdroje

Hoci akékoľvek zdražovanie je prijímané negatívne, práve zdražovanie elektriny môže pomôcť rýchlejšej adaptácii na obnoviteľné zdroje energie. Návratnosť malej domácej fotovoltaickej elektrárne bola doposiaľ po započítaní ceny panelov a odbornej inštalácie (bez dotácii) na úrovni 10 rokov. To sa zvýšením ceny elektriny mení a návratnosť sa urýchli. Obzvlášť v kombinácii s IMS a variabilnou tarifikáciou, v ktorej sú ceny elektriny počas oslnenej časti dňa vyššie.

Do hry vstupujú riešenia inteligentných domov, ktoré dokážu brať do úvahy predpoveď spotreby či počasia, a zariadiť najoptimálnejšie využitie zdrojov energie.

Minimálny vplyv na elektromobilitu

Zvýšenie cien elektriny bude mať minimálny až žiadny vplyv na výhodnosť elektromobilov. Cena domáceho nabíjania bude stále približne na úrovni 1/4 ceny paliva pri priemernej spotrebe porovnateľného auta. Paradoxne práve zvýšenie cien môže majiteľov motivovať získať výhodnejšie tarify ako doteraz. Elektromobily sa obvykle nabíjajú v noci, a práve vtedy sú pri prechode na variabilnú tarifikáciu ceny najvýhodnejšie.

A akého dodávateľa energie máte vy? Našli ste výhodnejšiu alternatívu? Plánujete dodávateľa zmeniť, či si ponecháte existujúceho? Napíšte nám v diskusii pod článkom.

16. decembra 2018
Zdroj: Foto: sme.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+