MojElektromobil

Aktualizácia 27. júla 2021

Tesla po uzatvorení denného obchodovania zverejnila finančné výsledky za 2. kvartál (Q2) 2021. Tržby sú o 98% vyššie ako pred rokom, čistý kvartálny zisk je prvýkrát v histórii vyšší ako 1 miliarda USD.

Finančné výsledky Tesla za 2. kvartál 2021

V druhom kvartáli Tesla opäť prekonala vlastné rekordy a vyzerá, že ju pandémia takmer vôbec nezasiahla. Doručila zákazníkom vyše 200 tisíc elektromobilov. Tržby sú o 98% vyššie ako za rovnaké obdobie v minulom roku (Q2 2020), keď dosiahli úroveň 11,96 miliardy dolárov. Čistý zisk je prvýkrát v histórii firmy viac ako 1 miliarda USD. Zisk na akciu je 1,45 USD.

Cash flow (hotovosť a peňažné ekvivalenty) bol na konci kvartálu na úrovni 600 mil. USD, avšak firma týmito voľnými prostriedkami čiastočne splatila pôžičku vo výške 1,6 miliardy USD. Prevádzková marža je na úrovni 11%. Tieto výsledky mierne prekonali odhady analytikov z Wall Street – tí predpokladali celkové tržby 11,53 mld. USD a zisk na akciu 0,94 USD.

Tesla vo svojej správe zverejnila aj ďalšie dôležité informácie. Firma stále nerozbehla sériovú výrobu batériových článkov Tesla 4680, ktoré sú kritické pre výrobu modelov Cybertruck a Tesla Semi. Elon Musk tiež v konferenčnom hovore pre akcionárov vysvetľuje, ako bude fungovať prístup elektromobilov iných značiek k nabíjacím staniciam Tesla Supercharger.

Pozrite si správu pre akcionárov priamo od spoločnosti Tesla:

Tesla q2_2021 by Fred Lamert

 


Pôvodný článok 30. apríla 2021

Najväčší svetový výrobca elektromobilov Tesla zverejnil finančné výsledky za 1. kvartál 2021. Ide v poradí o 7. kvartál so ziskom a firma skvele zhodnotila svoju investíciu do kryptomeny Bitcoin.

Finančné výsledky Tesla za 1. kvartál 2021

Hlavné finančné ukazovatele:

  • Príjmy: 10,389 miliardy USD (8,587 mld. eur)
  • Čistý zisk: 438 miliónov USD (362 mil. eur)
  • Prevádzkový cash flow: 294 mil. USD (243 mil. eur)
  • Zisk na akciu: 0,93 USD

Očakávania analytikov z Wall Street:

  • Príjmy: 10,4 – 10,8 miliardy USD
  • Zisk na akciu: 0,75 – 0,85 USD
Výroba a dodávky Tesla 1.kvartál 2021
Dodávky Tesla v Európe za 1. kvartál 2021

“Celkové tržby v 1. štvrťroku medziročne vzrástli o 74%. To sme dosiahli predovšetkým výrazným nárastom dodávok vozidiel, ako aj rastom v iných častiach podnikania. Dodávky Modelu S a X sa v prvom štvrťroku znížili v dôsledku aktualizácie týchto produktov.

Náš prevádzkový zisk sa v prvom štvrťroku zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím 2020 na 594 mil. USD s prevádzkovou maržou 5,7%. Tento zisk bol dosiahnutý po vyplatení odmeny výkonnému riaditeľovi (CEO Award) z roku 2018 vo výške 299 mil. USD kvôli zvýšeniu trhovej kapitalizácie spoločnosti a pravdepodobnosti dosiahnutia nového prevádzkového míľnika.”

Výrobné čísla rekordné

Pred nedávnom Tesla ohlásila aj výrobné čísla a dodávky za posledný kvartál. Celkovo Tesla dodala zákazníkom 182 780 elektromobilov Model 3 a Model Y, zatiaľ čo dodala len 2 020 vlajkových lodí Model S a Model X. Z týchto modelov firma nevyrobila ani jeden kus (kvôli spomínanej aktualizácii a úprave výrobného procesu).

Mimoriadne dôležitá je pre rast firmy čínska fabrika v Šanghaji a samotný čínsky trh, ktorý je najväčším trhoch pre vozidlá, ako aj pre elektromobily na svete. Tamojší zákazníci si mimoriadne obľúbili SUV Model Y a fabrika s prehľadom stíha zladiť výrobné tempo s dopytom. Výborne sa tu predáva tiež prémiový sedan Model 3.

Finančné výsledky Tesly za 1. kvartál 2021 (Foto: Twitter/@bentv_sh)
Flotila Tesiel Model 3 a Model Y na parkovisku fabriky v Šanghaji (Foto: Twitter/@bentv_sh)

Hlavné výstupy z konferenčného hovoru Tesly

Prvý kvartál v roku je zvyčajne najslabším kvartálom pre automobilky v rámci celého roka. Ako vidíme, toto pravidlo neplatí pre Teslu. Toto sú najdôležitejšie výstupy z konferenčného hovoru Tesly o finančných výsledkoch za Q1 2021 (podľa Teslarati.com):

Tieto hovory sú zdrojom cenných informácií o automobilke, keďže Tesla nemá žiadne tlačové oddelenie a je náročné od nej získať stanovisko ku akejkoľvek otázke. Konferenčný hovor trval viac ako hodinu.

Prevzatie Tesly Model Y zákazníkom v Číne (Foto: Teslarati)
Prevzatie Tesly Model Y zákazníkom v Číne (Foto: Teslarati)

Očierňovanie firmy médiami

Elon Musk dlhodobo kritizuje neférovú medializáciu aktivít a produktov jeho firmy. Napriek tomu, že firma už 7 kvartálov vykazuje zisk a navyšuje výrobné čísla, niektoré média píšu o Tesle len v negatívnom duchu. Najnovším príkladom je nehoda Tesly v Texase, kde médiá obviňovali systém Autopilot zo smrti dvoch ľudí. V tomto prípade však určite nešlo o zlyhanie Autopilota.

Problémy v dodávateľskom reťazci

Určite už mnohí z vás počuli o polovodičovej kríze v auto priemysle. Ide o materiál použivaný v čipe každého vozidla. Tento problém vznikol cez pandémiu a trápi aj Teslu, v poslednom období ho však riešila za cenu vyšších nákladov za tieto komponenty.

Tesla Model 3 s nápisom “Budúcnosť” na EČV (Foto: Kristián Kratochvíl)
Tesla Model 3 s nápisom “Budúcnosť” na EČV (Foto: Kristián Kratochvíl)

Silný potenciál rastu

Napriek problémom s polovodičmi Tesla dokázala dosiahnuť zisk a skvelé výrobné čísla. Vedenie autombilky očakáva 50% ročný rast v najbližších rokoch. V tomto roku sa očakáva ešte vyšší rast. Odhady analytikov sú od 50% do 100% (oproti 2020).

Veľký nárast výrobnej kapacity

Tesla robí všetko pre to, aby dostala čo najvyšší počet elektromobilov na cesty za čo najkratší čas. Kým iné automobilky sa len pomaly rozbiehajú v elektromobilite, Tesla ide na “plný plyn”.

Okrem dvoch existujúcich výrobných závodov (Fremont a Šanghaj) by mala začať do konca tohto roka sériová výroba aj v rozostavaných objektoch pri Berlíne a pri Austine (Texas). Vyššiu výrobnú kapacitu majú tieto fabriky dosiahnuť v roku 2022.

Svojou troškou prispeli k predajom elektromobilov Tesla aj Slováci. Jaroslav “Jairo” Kapšo z DriveTesla.sk a Kristián “Kiko” Kratochvíl z Tesla Owners Slovakia o.z. pomohli Slovákom doviezť na naše cesty už desiatky Tesiel zo zahraničia. Vďaka ich skúsenostiam a znalostiam dokázali majiteľom ušetriť tisíce eur.

Zhodnotenie Bitcoinu

Tesla v januári 2021 nakúpila kryptomenu Bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Nasledovala reťazovná reakcia iných veľkých firiem v nákupoch Bitcoinu.

Finančný riaditeľ firmy Kirkhorn povedal, že Tesla predala ~10% z objemu tejto investície a prilepšila si tak k výsledku hospodárenia o 101 miliónov. Hodnota Bitcoinu od 30. januára do 30. marca 2021 vzrástla o desiatky percent, takže automobilka môže byť nadmieru spokojná. Ide však o mimoriadne dynamickú investíciu s vysokým rizikom.

27. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+