MojElektromobil

Tesla Model S Plaid s tromi motormi a 1 020 elektrickými koňmi je konečne tu. Musk oznámil dodanie prvým zákazníkom na akcii už o pár dní.

Prvé dodávky Tesla Model S Plaid

Faceliftovaná Tesla Model S vo verzii Plaid (nová pohonná sústava s tromi motormi) sa dostane k prvým zákazníkom 3. júna 2021, teda približne o týždeň. Potvrdil to Elon Musk na Twitteri, pričom spomína “doručovaciu akciu”. Z minulosti vieme, že to nemusí ešte znamenať dodávky modelu vo väčších objemoch.

Tesla Model S Plaid (Foto. Tesla)
Tesla Model S Plaid (Foto. Tesla)

Aktualizované vlajkové lode Tesla Model S a Model X automobilka predstavila pred pár mesiacmi. Šokovala hlavne výrazne zmeneným dizajnom interiéru, no veľké zmeny nastali aj v pohonnej jednotke. Nový Model S Plaid je rodinný sedan s extrémne športovým výkonom a chuťovka Model S Plaid+ zákazníkov poteší úžasne vysokým dojazdom, no na trh sa dostane až približne o rok.

V telefonáte s akcionármi za 1.kvartál 2021 Musk povedal, že by dodávky mali začať v máji. Firma musela zabezpečiť maximálnu bezpečnosť nových batérií (staršie články 18650 s novým usporiadaním). Nakoniec už tradične Musk nedodržal termín, no dodávky reálne začnú 3. júna aj so sprievodnou akciou.

Pôjde zatiaľ o prvé kusy

Tesla odsúvala termín dodávok Model S Plaid niekoľkokrát, no vyzerá to tak, že začnú čoskoro. Minimálne pre pár prvých zákazníkov. Z minulosti vieme, že na týchto akciách Tesla odovzdala len pár vozidiel prvým šťastlivcom, no veľké objemy začala doručovať až o niekoľko mesiacov neskôr. Dúfajme teda, že tentokrát to bude rýchlejšie.

Staré verzie Modelu S a X pred faceliftom si kupovalo veľmi málo ľudí hlavne kvôli ich zastaralému dizajnu. Musk povedal, že s novým dizajnom dopyt výrazne stúpol. Firma však musela zabezpečiť zariadenie fabriky vo Fremonte na ich výrobu a samozrejme aj nové diely od dodávateľov.

Nedávno vytvoril Model S Plaid nový rýchlostný rekord v šprinte na štvrť míle (9,23 sekúnd) na okruhu Autoclub Famoso Raceway v Kalifornii. Ide o neoficiálny údaj, no tento čas z modelu spraví najrýchlejšie sériovo vyrábané vozidlo na svete. Elektromobil Lucid Air dosiahol takmer totožný, no o niečo horší čas (9,245 sek.).

V ponuke Tesly je aktuálne aj verzia Model S Plaid+, ktorá má s úplne novými batériami dosiahnuť dojazd až vyše 840 kilometrov. Tu sú prvé dodávky naplánované až na polovicu budúceho roka, takisto s odkladom pôvodného termínu. Musk v tomto prípade hovorí o pretrvávajúcich problémoch s navýšením výrobnej kapacity batériových článkov typu 4680. Tie sa budú používať aj v modeloch Cybertruck, kamióne Semi či SUV Model Y.

24. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+