MojElektromobil

Mladá americká automobilka, ktorá vyrába luxusný elektromobil Lucid Air, sa objaví v Európe v 1.polovici roka 2022. Objednať sa dá na niekoľkých európskych trhoch už dnes.

Lucid Air v Európe

O dodávkach do Európy informoval portál Electrek. Lucid Motors má v ponuke len jeden model, luxusnú limuzínu Lucid Air. Radí sa medzi technologickú špičku v elektrickom pohone a v mnohom prekonáva aj Teslu. V USA sa začne vozidlo dodávať zákazníkom už túto jar, do Európy začne dodávať v 1. polroku 2022. Pôjde o niekoľko vybraných európskych trhov, no Slovensko ani Česko však medzi nimi nie je.

Preteky s Teslou

Lucid Air na seba pritiahol obrovskú pozornosť, keď pred niekoľkými mesiacmi porazil Teslu Model S Performance na trati v šprinte na štvrť míle. Porazil ju aj v okruhovom čase na trati Laguna Seca v Kalifornii. Netrvalo však dlho a prototyp Tesla Model S Plaid opäť prekonal Lucid Air.

Výkonný riaditeľ Lucid Motors (ktorý mimochodom v minulosti pracoval ako hlavný inžinier v Tesle priamo pod Elonom Muskom) vysvetľuje, že nevidí Teslu Model S ako priameho konkurenta. Lucid plánuje osloviť zákazníkov etablovaných výrobcov luxusných limuzín ako napr. Mercedes S-triedy alebo BMW radu 7.

Prototyp Lucid Air na trati Laguna Seca

Lucid prekonáva Teslu aj v dojazde (650 km EPA) a na americkom trhu sa predáva za nižšiu cenu ako Model S, ktorý začína na 78 490 USD. Lucid Air sa dá v základnej verzii kúpiť od 77 400 USD a po odpočítaní štátnej dotácie za 69 900 USD. Európske ceny Lucid Air sa mierne líšia.

Ďalšou chuťovkou Lucidu sú jeho špičkové technológie. Ide napríklad o integrované motory a invertor na zadnej náprave.Toto zariadenie nazýva firma Wunderbox a váži len 74 kg, čo je výrazne menej ako u iných výrobcov. Pohonná sústava bude fungovať na napätí až 900V, čo dnes neponúka žiadny výrobca.

Tento krok má pomôcť vo výkone vozidla, ako aj výkone a rýchlosti nabíjania. Air dobije 500 km dojazdu len za 20 minút, čo je opäť lepšie ako Tesla Model S. Tá zvládne dobiť 320 km za 15 minút na sieti Supercharger.

Prototyp Tesla Model S Plaid na trati Laguna Seca


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

10. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+