MojElektromobil

Aktualizácia 8. júna 2021

Tesla Model S vo verzii Plaid je oficiálne najrýchlejším sériovo vyrábaným vozidlom na svete. Potvrdil to automobilový fanúšik Jay Leno, ktorý bol priamo pri vytvorení tohto rekordu minulý mesiac, s odvolaním sa na agentúru NHRA.

Tesla Model S Plaid (prvé dodávky zákazníkom 10. júna) s tromi motormi je najlepšie zrýchľujúcim sériovo vyrábaným vozidlom na svete. V disciplíne na štvrť míle dosiahol čas presne 9,247 sekúnd, a to pri rýchlosti 152 mph (244,6 km/h). Povedal to bývalý moderátor Jay Leno v podcaste Spike’s car Radio Podcast pred pár dňami s tým, že pri pokuse o rekord boli aj zamestnanci agentúry NHRA (National Hot Rod Association).

Tesla Model S Plaid dostane výkon superšportu (1 100 koní), zrýchlenie z 0-97 km/h za menej ako dve sekundy, dojazd vyše 600 km a komfort a priestor rodinného sedanu. Okrem Modelu S Plaid nie je veľa vozidiel, ktoré zvládnu prekonať štvrť míle za čas kratší ako 10 sekúnd. Minulý týždeň sa to však podarilo chorvátskemu superšportu Rimac Nevera, ktorý má výkon 1 914 koní a cenovku okolo 2 miliónov eur. Disciplínu zvládol za 8,6 sekundy.

Pôvodný článok 16. mája 2021


Faceliftovaná Tesla Model S Plaid s tromi motormi dosiahla nový rekord v šprinte na štvrť míle. Čas tesne nad 9 sekúnd znamená, že ide o automobil s najrýchlejšiou akceleráciou zo sériovo vyrábaných áut na planéte.

Tesla Model S Plaid na štvrť míle

Časový rekord elektromobilu v populárnej disciplíne na štvrť míle (402 metrov) je 9,23 sekundy, informuje InsideEVs s odvolaním sa na dôveryhodné zdroje z komunity Drive Tesla Canada. Tento čas dosiahla Tesla Model S Plaid pri rýchlosti 152,16 mph (244,88 km/h). V prípade, že sa tento údaj oficiálne potvrdí, ide o sériové vozidlo s najrýchlejším šprintom na štvrť míle na svete.

Zdroj z Drive Tesla Canada má aj video potvrdzujúce tento rekord. Kvôli ochrane identity zdroja ho však nezverejnil. Tvrdí tiež, že na trati bol aj automobilový fanúšik a moderátor vlastnej šou Jay Leno so svojim štábom. Leno dosiahol na Model S Plaid čas 9,50 sekundy s dvomi ďalšími pasažiermi. V minulom roku si Jay Leno vyskúšal ako z prvých ľudí mimo Tesly aj prototyp pickupu Cybertruck.

Tesla Model S Plaid (Foto: Instagram/@klwtts)
Tesla Model S Plaid (Foto: IG/@klwtts)

Tesne prekonáva Lucid Air

Tento čas bol údajne nameraný na okruhu Autoclub Famoso Raceway v meste Bakersfield v Kalifornii. O niekoľko dní neskôr videl elektromobil na okruhu Laguna Seca (foto vyššie). Len “o vlások” prekonáva rekord prototypu elektromobilu Lucid Air z minulého roka, ktorý dosiahol štvrť míle za presne 9,245 sekundy.

Na prvej priečke v šprinte na štvrť míle figuruje chorvátsky elektromobil Rimac C_Two s časom 8,95 sekúnd. V tomto prípade ide o neoficiálny čas a nejde o sériovo vyrábané vozidlo. Bolo vyrobených asi len 5 kusov.

Tesla zavádza v akcelerácii

Zdroj tvrdí, že tento čas dosiahol Model S Plaid s plne zariadeným interiérom. Nie je jasné, aké pneumatiky sa použili a či bol čas meraný po 30-centimetrovom odpichu vozidla alebo z úplne statickej polohy vozidla. Pravdepodobne sa čas začal počítať po ňom. Odpočítanie 30 cm zaváži skôr pri akcelerácii 0-100 km/h. Športovému vozidlu trvá tento 30 cm odpich priemerne asi 0,20 sekundy. Dobre tento jav vysvetľuje vo svojom videu kanál Engineering Explained.

Tento kanál nedávno spochybnil údaj deklarovaný automobilkou Tesla o akcelerácii tohto elektromobilu z 0-96 km/h. Video Engineering Explained vysvetľuje, že zrýchlenie pod 1,99 sekundy nie je fyzicky možné, práve kvôli spomínanému 30 cm odpichu pneumatík. Tesla na vlastnom webe (po rozkliknutí detailov akcelerácie) píše, že zrýchlenie 0-60 mph za menej ako 1,99 sek. je údaj po odpočítaní 30 cm odpichu.

Ide o to, že čas meranej disciplíny sa začína počítať až po tomto odpichu. Všetky veľké automobilové portály, ktoré testujú zrýchlenie áut, merajú obidva časy, tzn. zo statickej polohy, aj po 30 cm odpichu. Rozdiel je však v tom, že Tesla tento údaj neudáva priamo v konfigurátore Modelu S, ale detaily skrýva až po rozkliknutí ďalšieho okna webu, pričom tento údaj nepočítala zo statickej polohy. Portály ako Motor Trend alebo Car and Driver jasne vysvetľujú a udávajú obidva časy v jednej hlavnej tabuľke.

V každom prípade je Tesla Model S veľmi praktickým vozidlom s obrovským výkonom. Ide o rodinný sedan s pohodlným usadením 5 dospelých ľudí, veľkým batožinovým priestorom a zároveň šialeným zrýchlením, vďaka čomu sa radí medzi najrýchlejšie superšporty. S cenou okolo 90 000 € sa radí medzi vozidlá s najlepším pomerom cena/výkon.

8. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+