MojElektromobil

Battery Day napokon nebol iba o nových batériách, ale aj o nových produktoch, ktoré s nimi viac či menej súvisia. Jedným z nich je plánovaná výroba dostupného elektromobilu za cenu 25 tisíc dolárov. Ako protipól bol však predstavený aj najvýkonnejší Tesla Model S Plaid s výkonom 1100 konských síl a dojazdom až 840 kilometrov.

Odpoveď na Lucid Air

Ešte výkonnejšiu Tesla Model S Plaid bude poháňať až trojica elektromotorov, ktoré spoločne dokážu vyprodukovať výkon presahujúci 1100 konských síl. Vozidlo sa vďaka tomu rozhýbe z 0 na 100 km/h už pod 2,1 sekundy a šprint na štvrť míle nezaberie ani deväť sekúnd. Maximálna rýchlosť je veľmi slušných 321 km/h. Tesla nový model teda predstavila s konkrétnymi číslami, ktoré potvrdila aj skvelým časom na známom americkom okruhu Laguna Seca.

Výnimočný okruh s dĺžkou 3,6 kilometra a obávanou zákrutou Corkscrew zdolala Tesla Model S Plaid za 1 minútu 30,3 desatiny sekundy. Ide o takmer 3 sekundy lepší čas v porovnaní s elektromobilom Lucid Air, ktorý bol práve v súvislosti s Tesla Model S často spomínaný. Lucid Air totiž prekonáva súčasné produkčné verzie Model S vo všetkých výkonnostných parametroch. Ako sa ale zdá, Model S Plaid je jasná odpoveď Tesly. Elon Musk dokonca tvrdí, že pôjde o produkčné auto s najlepším časom na okruhu Nurburgring.

Náš tip
Tesla predstavila nový batériový článok 4680, výrazne zníži cenu a zvýši dojazd

Skvelý dojazd

Kategóriou samou o sebe je údaj o dojazde, ktorý Tesla stanovila na 840+ kilometrov. Ide síce o odhad, no automobilka predpokladá, že by mohol byť ešte vyšší. Hodnota nad 800 kilometrov je určite skvelé číslo, ktoré by už mohlo uspokojiť ďalšiu časť skeptikov, nakoľko atakuje dojazd klasických spaľovacích áut. Určite ale budú zaujímavé aj údaje o nabíjaní a veľkosti batérie.

Nový model by mal prísť k prvým zákazníkom koncom budúceho roka, a to za cenu 139 000 amerických dolárov. Už teraz sa však dá objednať, a to napríklad aj cez český konfigurátor. Cena je tu stanovená na 3 789 900 Kč, čo je pri prepočte aktuálnym kurzom približne 140 800 €.

Porovnanie Tesla Model S Plaid a Lucid Air Dream Edition. Údaj o maximálnom dojazde patrí lacnejšej verzii Air Grand Touring, nakoľko ponúka najvyšší dojazd. Zvyšné parametre súvisia s najvýkonnejšou a najdrahšou verziou Lucid Air Dream Edition.

Parametre Tesla Model S Plaid
Lucid Air Dream Edition
Dojazd 840+
832 kilometrov (Air Grand Touring)
Výkon > 1100 HP 1080 HP
Rýchlosť 320 km/h 270 km/h
0 – 100 km/h < 2,1 sekundy 2,5 sekundy
0,25 míle < 9 sekundy 9,9 sekundy
Cena $ 139 000 $169 000

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+