MojElektromobil
eAutoportal 13. novembra 2017

Telekomunikačný gigant Deutsche Telekom plánuje vybudovať celoplošnú sieť nabíjacích staníc pre vozidlá do zásuvky. Poslúžia mu na to tisíce vlastných rozvodných skríň, do ktorých implementuje sieťovú zásuvku.

„Len v Nemecku máme 380 000 rozvodných skríň. Každá z nich má napájanie, záložné batérie a digitálny merač. Vzhľadom k tomu stačí do skrine zapracovať zásuvku a máme z nej nabíjačku pre nabíjateľné vozidlá,“ povedal CEO Deutsche Telekom, Timotheus Höttges.

Zamestnanci Telekomu už identifikovali v rámci Nemecka asi 12 000 miest vhodných na parkovanie. Okrem toho by mohlo byť pri skladoch Telekomu vybudovaných až 8 000 ultranabíjačiek s výkonom 150 kW. Spoločnosť chce zahájiť testovaciu fázu ešte tento rok. Na premenu rozvodných skríň na nabíjačky pre elektromobily bude ale potrebovať miliónové investície. Höttges preto dúfa v podporu zo strany vlády.

Náš tip
E.ON vybuduje po celej Európe až 10 000 nabíjacích bodov, a to do roku 2020 | VIDEO

Aj keď sa aktuálne hovorí o tomto projekte len v rámci Nemecka, neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa táto iniciatíva nemohla rozšíriť aj do ďalších krajín, kde Telekom pôsobí, vrátane Slovenska. Veríme, že nabíjačky od Telekomu postupne preniknú do celej Európy a pomôžu dostať elektromobily aj na sídliská, keďže aj tu sa nachádza veľké množstvo rozvodných skríň operátora.

V súčasnosti sa roztrhlo vrece z dobrými správami ohľadom budovania nabíjacích staníc v Európe. Okrem iniciatívy Telekomu, za to hovoria aj projekty NEXT-EE.ON, URBAN-EIonityGreenwayLIDL či iniciatíva Nissanu.

Zdroj: ecomento.de, titulná fotografia: liggy-de 

13. novembra 2017
Fotománia

+