MojElektromobil

Slovenská spoločnosť Greenway, ktorá je prevádzkovateľom najväčšej siete nabíjacích staníc pre autá do zásuvky na našom trhu, dostala grant na vybudovanie 153 nabíjacích staníc. 23 z nich vyrastie na Slovensku, pričom sa môžeme tešiť aj na ultra-rýchle nabíjačky s výkonom do 350 kW.

Greenway aktuálne prevádzkuje na Slovensku 23 rýchlonabíjacích staníc, pričom do roku 2018 ich má byť 30. A to nie je všetko. Vďaka grantu od Európskej komisie vznikne u nás ďalších 23 nabíjacích staníc. 3 z nich môžu pritom dosahovať výkon až 350 kW. Zvyšných 20 nabíjačiek bude na striedavý prúd (AC), pričom ich výkon bude 7 až 22 kW.

Náš tip
Prevádzkovateľ nabíjacích staníc GreenWay má nový program služieb i cenník

greenway mapa pokrytia

6-miliónový grant

Slovenská spoločnosť však zo získaného grantu Európskej komisie vo výške viac ako 6 miliónov eur, vybuduje celkovo až 153 nabíjacích staníc. Postará sa o zriadenie prvej poľskej celoštátnej siete nabíjacích staníc so 130 nabíjačkami – 10 ultra-výkonných staníc (do 350 kW), 60 rýchlonabíjacích staníc (50 až 60 kW), 50 AC nabíjačiek (7 až 22 kW) a 10 batériou napájaných rýchlonabíjacích systémov.

Prvé ultra-nabíjačky v SR a PL

V rámci projektu sa tak vybudujú na Slovensku a Poľsku vôbec prvé ultra-výkonné nabíjacie stanice, ktoré môžu dosahovať výkon 350 kW. Ich dodávateľom by mohla byť švajčiarska spoločnosť ABB, ktorá nedávno predstavila svoje nabíjacie stanice ABB Terra HP s výkonom 150 až 350 kW. Ďalšou alternatívou sú nabíjačky od Porsche či spoločného (joint venture) podniku automobiliek BMW, Audi, Porsche, Mercedes-Benz a Ford.

Náš tip
ABB predstavilo nové nabíjacie stanice pre elektromobily s výkonom 150 až 350 kW
abb terra hp
ABB Terra HP

Zdroj: tlačová správa

12. októbra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+