MojElektromobil

Automobilka Porsche to myslí s elektromobilitou naozaj vážne. Veď pripravuje hneď niekoľko plne elektrických automobilov, pričom sa nedávno vyjadrila, že do 6 rokov bude každé jej druhé vyrobené vozidlo elektromobil. A keďže tie sa nezaobídu bez nabíjacej infraštruktúry, automobilka je iniciatívna aj v tejto oblasti.

Nie je tomu ani rok, čo oznámila, že vyvíja ultrarýchle nabíjacie stanice s výkonnom 350 kW. A prvá z nich už stojí pri novej pobočke značky v Berlíne, kde jej robí spoločnosť obrí 88 tonový solárny pylón. A neostane osamotená. Porsche má totiž veľké plány ohľadom globálnej siete rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily.

„Sme v kontakte s ďalšími celosvetovými výrobcami a dodávateľmi, aby sme vytvorili rýchlu nabíjaciu sieť. Každý má rovnakú potrebu. Znie to jednoducho, ale dostať do reality dohodnuté detaily je ťažké. Už máme jasnú technickú koncepciu. Naša nová technológia môže dokonca spolupracovať s vozidlami Tesla, a to za použitia špeciálneho adaptéra,“ – povedal pre TopGear generálny riaditeľ spoločnosti Porsche, Oliver Blume.

Náš tip
Elektrické Porsche Mission E zautočí hneď niekoľkými modelmi
 
Nabíjacie káble novej nabíjacej stanice sú chladené tekutinou a môžu nabíjať rôzne typy vozidiel (vrátane modelov Tesla so špeciálnym adaptérom). Maximálny výkon sa zastavil na hodnote 350 kW (v porovnaní s cca 120 kW Tesla Superchargerom). Nabíjačka obsahuje aj terminál pre platbu, pričom prvá stanica má byť plne funkčná už na jeseň.

V Berlíne aj nový solárny pylón z dielne Porsche

Solárny stĺp zahŕňa konkrétne 8 000 solárnych článkov obsiahnutých v 260 solárnych paneloch. Predpokladá sa, že stĺp pred novým sídlom spoločnosti v Berlíne bude generovať viac ako 30 000 kilowatthodín elektrickej energie každý rok, čo zabezpečí energetické potreby celej budovy. Vybudovanie stĺpu a jeho uvedenie do prevádzky stálo automobilku približne 900 000 dolárov. Výstavba trvala celkovo 15 týždňov a hotový stožiar váži 88 ton.

Náš tip
Porsche a Audi budú spolupracovať pri výrobe autonómnych a elektrických automobilov

porsche solarny pylon

Solárny stĺp je tiež silným symbolom záväzku Porsche k elektrickým automobilom. Prvý, úplne elektrický 4-dverový športový automobil nazvaný Porsche Mission E, plánuje automobilka vyrábať v roku 2019. Porsche očakáva, že model Mission E bude v nasledujúcich rokoch slúžiť aj ako základ pre ďalšie elektrické či hybridné autá z dielne spoločnosti.

porsche elektromobily
Pripravovaný model Porsche Mission E.

Zdroj: cleantechnica

24. júla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+