MojElektromobil

Zvyšovanie produkcie elektrických áut sa v dohľadnej priaznivo odzrkadlí aj na štatistikách prihlásených vozidiel v Európe. Práve zvýšená produkcia nových áut má pôsobiť ako značný stimul pre ďalšiu podporu záujmu o elektromobilitu. Vo svojej nedávnej správe na to poukazuje Technická univerzita Chemnitz.

Kým záujem o importovanie elektrických áut od výrobcov ako Tesla, Hyundai-Kia a rôznych čínskych značiek narástol v roku 2020 o 20%, lokálna produkcia narástla až o 118%.

Automobilky tak reagujú na dopyt zo strany potenciálnych zákazníkov, ktorí chcú svoje elektrické vozidlá získať čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Najväčší podiel na zvýšenej európskej produkcii majú primárne výrobcovia a výrobné fabriky z Nemecka. Hneď štyri z desiatky najväčších výrobných fabrík nájdeme práve v Nemecku.

V roku 2020 podľa zverejnených dát dosiahla európska produkcia batériových elektrických áut (BEV) objem 600 000 kusov. V porovnaní s predošlým rokom išlo o nárast v objeme 325 000 vozidiel, čo je skutočne poriadny skok.

Pomohla tomu jednak zvýšená výroba modelov, ktoré boli predstavené v závere roka 2019, no súčasne sa na tom podpísal aj záujem o novinky z roku 2020. Konkrétne sú spomínané modely ako ID.4, Fiat 500-e, Volvo XC-40 EV, Skoda Enyaq či Mercedes Benz EQA.

Nemecko na vrchole, Slovensko v prvej päťke

Z celkového objemu európskej produkcie batériových elektrických áut (BEV) bola takmer tretina vyrobená v Nemecku. Ide o približne 190 000 áut. Pre porovnanie, v predošlom roku to bolo len 75 600 elektrických áut. Medzi piatimi najväčšími producentami sa umiestnili Nemecko, Francúzsko, Slovensko, Spojené kráľovstvo a Belgicko.

Správa poukazuje aj na to, že automobilky aktuálne prechádzajú na nové výrobné plány, v ktorých majú elektromobily čoraz väčší podiel. Príkladom je koncern VW Group, kde má produkcia elektrických modelov až 38%-ný podiel. Nasleduje Renault-Nissan s 24%-ným podielom a prvú trojku uzatvára PSA Group s 12%.

Pozitívny trend pokračuje

Na základe sledovaných ukazateľov to vyzerá tak, že elektrická produkcia bude v Európe pokračovať v pozitívnom trende aj počas roka 2021.Očakávaný je nárast celkového objemu výroby na 1 000 000 plne elektrických áut.

Takmer 400 000 z toho pripadne na nemecké fabriky. Je možné, že reálne číslo nakoniec bude ešte omnoho vyššie. Všetko to môže zmeniť spustenie továrne spoločnosti Tesla. V každom prípade, Nemecko si z pohľadu výroby elektromobilov V Európe udrží svoju prvú priečku.

Náš tip
Servis elektromobilov na Slovensku: aké sú servisné intervaly a koľko stojí oprava batérií
14. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+