MojElektromobil

Koncern Volkswagen Group zverejnil predaje za uplynulý rok a môže sa pochváliť viac ako 200 percentným nárastom. Hlavné modely sú takmer rovnocenné, avšak dobré výsledky dosiahol aj športový Porsche Taycan či mestský Volkswagen e-Up.

Presnejšie ide teda o 214 percentný medziročný nárast predajov. Teda celkovo dosiahli viac ako trojnásobne vyššie predaje koncernových elektromobilov. Takýto nárast sa im podarilo dosiahnuť aj napriek pandémii Covid-19, ktorá vypukla v roku 2020 a stále pretrváva. Pár slov k tomu povedal aj šéf predaja Volkswagen Group, Dr. Christian Dahlheim: „Pandémia Covid-19 spravila z roku 2020 extrémne náročný rok. Volkswagen Group si však v tomto prostredí viedol dobre a posilniť svoju pozíciu na trhu.

VW Group – predaje elektromobilov

Celkovo sú radi, ako sa im podarilo začať s e-ofenzívou a toto tempo sa pokúsia udržať aj v aktuálnom roku, v ktorom prídu s ďalšími elektromobilmi. Za dobré výsledky môžu vďačiť dobrému vstupu modelu Volkswagen ID.3. Aj keď sa dostal do predaja takmer v závere roka, v celkovom počte je na prvom mieste. Na druhom mieste skončil Audi e-Tron a dobré čísla dosiahol aj Volkswagen e-Golf.

Náš tip
Škoda minulý rok dodala cez 1 milión áut, z toho 15 tisíc elektromobilov

Na Slovensku vyrábaný Volkswagen e-Up! obsadil až štvrté miesto, no prekvapením je, že len tesne dokázal odolať útoku športového Porsche Taycan. U nás bol o tento lacný elektromobil veľký záujem. Predaje nedávno zverejnila aj Škoda, vďaka čomu vieme, že predaje e-Up! sú o približne 7 tisíc vyššie ako predaje Škoda Citigo-e iV. Volkswagen Group Celkovo predal 231 600 elektromobilov, čo je 2,49 percenta zo všetkých predaných áut.

Tabuľka jednotlivých modelov vyzerá nasledovne:

Volkswagen ID.3 56,500 kusov
Audi e-tron 47,300 kusov
Volkswagen e-Golf 41,300 kusov
Volkswagen e-up! 22,200 kusov
Porsche Taycan 20,000 kusov

Dobré výsledky aj pri plug-in hybridoch

Ak k predajom elektromobilov pripočítame aj predaje plug-in hybridných modelov, dostaneme sa k číslu 422 100. Tieto autá mali na celkovom predaji 4,54 percentný podiel. To síce nie je veľa, no situácia sa viditeľne zlepšuje v prospech elektromobilov. Ak ste si už čísla stihli hodiť do kalkulačky, tak viete, že v roku 2020 predali 190 500 plug-in hybridných áut. Najviac áut „do zásuvky“, teda aj elektromobilov, sa predalo vo východnej Európe. Z celkového počtu tu predaných áut bolo až 10,5 percenta, respektíve 308 690, nabíjateľných.

Najviac sa darilo modelu Volkswagen Passat GTE, no veľmi dobre sa darilo aj Audi Q5 či Porsche Cayenne. Škoda zažila minulý rok premiéru v tomto segmente, pričom v závere roka spustili predaj aj plug-in hybridnej Škoda Octavia.

Volkswagen Passat GTE 27,200 kusov
Audi Q5 23,500 kusov
Porsche Cayenne 21,500 kusov
ŠKODA Superb iV 16,400 kusov
Volkswagen Golf GTE / eHybrid 15,200 kusov
15. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+