MojElektromobil

Škoda zverejnila štatistiky za uplynulý rok 2020. Síce za posledných dvanásť mesiacov zaznamenali pokles v počte dodaných áut zákazníkom, vzhľadom na pandémiu a ďalšie súvislosti ide o veľmi dobrý výsledok. Najviac áut odišlo do Číny a po prvýkrát sa do celkových čísiel zapísali aj elektromobily.

Pandémia vírusu Covid-19 dokázala rozhádzať plány takmer všetkým, takže pokles nie je vôbec prekvapivý. Dôležité preto bolo, aby bol čo najmenší. V roku 2020 predali niečo málo cez 1 milión vozidiel, čo je o asi 238 tisíc menej ako v roku 2019. Ide teda o 19,1 percentný pokles. Čísla v prvom polroku boli značne horšie, avšak druhý polrok sa automobilke podarilo opäť nabehnúť na vyššie predaje, čo zároveň umožnilo znížiť celkový prepad.

Vyšší podiel na európskom trhu

Kvôli komplikovanej situácii sa zastavila výroba v českých závodoch na 39 dní. V prvom polroku bolo dodaných 426 700 vozidiel, v druhom išlo už o 578 100. Automobilka zverejnila prehľadnú infografiku, kde je zobrazený vývoj situácie na jednotlivých trhoch, ale aj predaj konkrétnych modelov.

škoda predaje 2020 elektromobily

Prepad je vidieť v západnej, východnej ale aj strednej Európe a Číne, no mierny nárast zaznamenali napríklad v Rusku. Čo sa týka konkrétnych krajín, dobre sa im darilo v Turecku, kde stúpli dodávky o 56,3 percent či v Egypte, kde bol nárast rovnako výrazný – 52,8 percent. Všetko ale nie je iba o predajoch, dôležitý je aj trhový podiel. Ten aj napriek prepadom v Európe dokázali zvýšiť o 5,4 percent.

Škoda a elektromobily

Najväčšie trhy pre Škoda Auto sa výraznejšie nemenili. Čína zostáva na čele s počtom 173 tisíc dodaných áut. Tesne na druhom mieste je Nemecko s počtom 161 800 áut, pričom prvú trojku uzatvára 94 600 vozidiel. Domáca Česká republika sa teda umiestnila na štvrtom mieste s počtom 83 200 dodaných automobilov. Za jeden z míľnikov roka 2020 považujú zahájenie výrobu prvého čisto elektrického SUV Škoda Enyaq iV.

Pomáhali aj v súvislosti s pandémiou, a to darovaním 100 kusov vozidiel Škoda Octavia zdravotníckym a sociálnym zariadeniam. Automobilka v tomto roku začala s predajom plug-in hybridov Superb iV a Octavia iV, pričom väčším počtom sa do štatistík zapísal aj elektromobil Škoda Citigo-e iV. Zákazníkom po celej Európe bolo dodaných 15 tisíc elektromobilov Škoda Citigo-e iV a do sveta stihli vypustiť aj 600 kusov Škoda Enyaq iV.

12. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+