MojElektromobil

Vozidlá KIA a Hyundai by sa mohli čoskoro dočkať podpory OTA aktualizácií, teda možnosti aktualizovania systému bez nutnosti návštevy servisu. Túto novinku prezentoval Hyundai v novom videu a platí pre vozidlá so širším displejom Gen5W.

Automobily Hyundai s 10,25 palcovým displejom infotainmentu vo verzii Gen5W čaká už čoskoro aktualizácia, ktorá prinesie úplne nový infotainment. Poteší nová, vizuálne príťažlivejšia grafika, no tentokrát to nie je iba o dizajnových zmenách bez nových cenných funkcií. Automobilka priniesla k novej aktualizácii celú sériu videí, v ktorom predstavujú viaceré novinky.

OTA aktualizácie

Tie si môžete pozrieť na oficiálnom kanáli Hyundai na YouTube, avšak nás najviac zaujala podpora pre OTA aktualizácie. Túto novinku predstavuje hneď prvé video z celej série. Aby ste získali novú verziu softvéru, budete musieť navštíviť autorizovaný servis. Po jeho nahraní už ale aktualizácie budú môcť prebiehať priamo z auta a z akéhokoľvek miesta. Nové podklady máp či vylepšenia systému si teda budete môcť stiahnuť cez Wi-Fi alebo mobilné dáta jednoducho tak, ako keby ste aktualizovali svoj telefón alebo počítač.

V prípade dostupnosti novej aktualizácie vás vozidlo samé upozorní. Následne s pár kliknutiami môžete zahájiť sťahovanie a aj následnú inštaláciu novej verzie systému. Zaujímavosťou je, že aktualizáciu si vozidlo dokáže stiahnuť a nainštalovať aj samé a o úspešne vykonanej aktualizácii vás iba informuje cez mobilnú aplikáciu. Hyundai túto novinku prezentuje pre svoje vozidlá, no je isté, že sa dostane aj do koncernových vozidiel KIA.

Pre ďalšie detaily sme kontaktovali zástupcov KIA a Hyundai na Slovensku. Článok aktualizujeme hneď ako nám budú doručené odpovede.

Niekde už bežná prax

Štandardné automobilky na tento systém pomaly prechádzajú, čo určite považujeme za veľmi dobrý krok, ktorý odľahčí servisy a zároveň zlepší možnosti vydávania nových funkcií. Tesla však ponúka túto funkciu vo svojich elektromobiloch dlhodobo. Vďaka nej dokáže posúvať možnosti aj starších modelov, čo je určite atraktívne.

Najnovšie túto funkciu dostane aj Volkswagen ID.3 a ID.4. Automobilka OTA aktualizácie avizovala už dávnejšie, no teraz boli oficiálne potvrdené. Pre pridanie podpory bude ale potrebná jednorazová návšteva servisu podobne ako pre vozidlá Hyundai a KIA.

8. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+