MojElektromobil
eAutoportal 8. júna 2017

Napriek tomu, že prvá továreň Tesla Gigafactory v Nevade je stále vo výstavbe, spoločnosť pracuje na ďalších troch. Všetky projekty sú zatiaľ vo fáze výberu vhodnej lokality. Zaujímavá novinka v súvislosti s Gigafactory odznela priamo z úst Elona Muska. Podľa neho nakoniec Tesla postaví 10 až 20 „giga-tovární“.

Podľa Elona Muska bude nutné po celom svete postaviť celkovo 100 ekvivalentov továrne Gigafactory, aby mohlo ľudstvo prejsť k trvalo udržateľnej energetike. Pôvodne sa na tom mala Tesla podieľať 5 %, teraz sa však hovorí o 10 až 20 %. Pre úplnosť dodávame, že v tejto súvislosti má Elon Musk na mysli Gigafactory, ako továrne na výrobu batérií. A to či už do elektromobilov, alebo energetických úložísk typu Powerwall a Powerpack.

Náš tip
Európska továreň Tesly, tzv. Gigafactory 3, vyrastie pravdepodobne v Česku alebo Fínsku

tesla gigafactory

Tesla nie je v svojej snahe našťastie jediná. Nedávno sme vám priniesli články hneď o dvoch továrňach na výrobu batérií v Európe. Maďarská továreň spoločnosti Samsung SDI bola prednedávnom dokončená. Druhá, nemecká, ktorá patrí pod Daimler, sa aktuálne začala stavať.

Továrne od Tesly však nebudú slúžiť len na výrobu batérií. Vieme, že v tej európskej sa majú vyrábať aj kompletné elektromobily. S najväčšou pravdepodobnosťou minimálne Model 3. Okrem Európy sa v súvislosti s výstavbou Gigafactory spomína aj Čína, India či iný americký štát.

Tesla Model Y s vlastnou továrňou

Musk sa najnovšie vyjadril, že avizované kompaktné SUV Tesla Model Y sa bude vyrábať vo vlastnej novopostavenej továrni. To dáva zmysel, keďže tento elektromobil ma byť postavený na úplne novej platforme a novými výrobnými postupmi. Vzhľadom na atraktivitu segmentu kompaktných SUV, sa dá navyše očakávať veľký dopyt po tomto modeli.

Náš tip
Prvý oficiálny teaser kompaktného elektrického SUV Tesla Model Y je vonku!
nove gigafactory
Zdroj: mashew.com

Elon Musk sa taktiež nechal počuť, že inovatívne produkčné procesy v rámci novej továrne by mohli prispieť k zníženiu výrobných nákladov o polovicu. Nuž, veríme, že sa tieto ambície Tesly naplnia do bodky a profitovať z toho budeme aj my zákazníci, v podobe cenovo prijateľného elektromobilu.

Zdroj: electrek.co, titulná fotografia: Tesla

eautoportal zdielanie

8. júna 2017
Fotománia

+