MojElektromobil
eAutoportal 9. mája 2017

Potom ako Elon Musk oznámil, že ďalšia továreň Tesly, tzv. Gigafactory 3, sa bude stavať v Európe, strhol sa na starom kontinente boj o priazeň kalifornskej automobilky. Musk koncom roka 2016 potvrdil, že miesto, kde vyrastie európska Gigafactory, oznámi v tomto roku.

Odvtedy sa objavilo množstvo špekulácií o konečnej „destinácii“. Vo februári bolo v užšom výbere údajne Nemecko, Portugalsko, Litva, Španielsko, Francúzsko, Švédsko a Česko. Predtým sa spomínalo aj Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Fínsko a samozrejme aj Slovensko.

Podľa najnovších neoficiálnych informácií sú najhorúcejšími kandidátmi Česko a Fínsko. Zástupcovia spoločnosti Tesla boli videní v Prahe a Vaase. Fínska vláda je ochotná ponúknuť daňové úľavy a čiastočné investície. Gigafactory má podporu ako zo strany primátora mesta Vaasa, tak aj fínskeho ministra hospodárstva.

Náš tip
Kompaktné SUV Tesla Model Y postavia na úplne novej platforme
gigafactory 1 nevada
Rozostavaná Gigafactory 1 v Nevade, ktorá sa stane po dokončení najväčšou stavbou sveta. Zdroj: Tesla

Ako pravdepodobnejšia destinácia sa však javí Česká republika. V jej prospech hovoria obrovské zásoby lítia v Krušných horách, lacnejšia kvalifikovaná pracovná sila či lepšia geografická poloha. Česko už má jasno v tom, kde by európska Gigafactory mala stáť. A to v opustenej priemyselnej zóne, severne od Prahy.

Gigafactory 3 – inovácie a pracovné miesta

Obrovský záujem o investíciu zo strany európskych krajín je viac ako pochopiteľný. Technologický gigant môže priniesť vybranej krajine prestíž, inovácie a hlavne nezanedbateľný počet kvalifikovaných pracovných miest, keďže o tie najzákladnejšie výrobné procesy sa postarajú automatizované systémy a roboty. Hovorí sa až o 6 000 pracovných miestach a ďalších 30 000 na dodávateľskej úrovni.

V európskej Gigafactory sa nebudú vyrábať len Li-Ion batérie ako sa pôvodne predpokladalo. Vznikať tu budú kompletné elektromobily, minimálne pripravovaný kompakt Tesla Model 3, ktorého produkcia by mohla vzrásť vďaka novej továrni až na 1 milión kusov ročne.

Podľa najnovších vyjadrení Elona Muska plánuje Tesla v najbližších rokoch vybudovanie ďalších 2 Gigafactory. Po Európe by mala prísť na rad Čína a potom buď Japonsko, alebo iné miesto v USA, Európe či Číne.

Zdroj: spaceinvader.me, titulná fotografia: Tesla

eautoportal zdielanie

9. mája 2017
Fotománia

+