MojElektromobil
eAutoportal 7. júna 2017

Tak sme sa konečne dočkali. Prvý oficiálny teaser Tesly Model Y je vonku! Elon Musk ho zverejnil pri príležitosti výročného stretnutia akcionárov spoločnosti Tesla. Kompaktné elektrické SUV sa dostane do výroby v roku 2019 až 2020.

O tom, že Tesla zamýšľa výrobu malého elektrického SUV vieme už pomerne dlhú dobu. Prvotne sa hovorilo, že príde hneď po Modeli 3 a bude postavené na rovnakej platforme. Medzitým sa veci zmenili, keď Elon Musk povrdil, že Tesla Model Y bude úplne nový elektromobil. Taktiež prekvapilo pomerne skoré zameranie na vývoj elektrického ťahača Tesla Semi, kvôli ktorému sa dostalo menšie SUV zrejme na „druhú koľaj“, keď nerátame primárne sústredenie na Model 3.

Náš tip
VIDEO: Teslu Model 3 testujú aj na okruhu, má fantastické zrýchlenie
 
No ale zdá sa, že Tesla je už natoľko veľká spoločnosť, že zvládne súbežný vývoj viacerých vozidiel. Dôkazom toho je zrejme tento teaser, ktorý bol zverejnený len mesiac po teaseri na ťahač Semi. No a rovnako ako v prípade elektrického ťahača, nám ani tento toho zas tak moc neodhalil, aj keď línie vyzerajú zaujímavo.
 

Tesla Model Y má zabezpečiť miliónové predaje

Tesla Model Y by mala podľa Muskových slov zabezpečiť spoločnosti milión predaných áut ročne. To by znamenalo pri jej súčasných plánoch, že očakáva predaje na úrovni 400 000 kusov ročne. Pri dobrej cenovej politike a popularite segmentu, to nemusím byť úplne nereálne číslo.

tesla model y teaser

Ako už zo skorších vyjadrení Elona Muska vieme, Model Y bude prvým vozidlom, ktoré nebude obsahovať 12V olovený akumulátor. Zásadné zmeny sa majú odohrať v prípade výrobného procesu. Ten má ponúknuť úplne novú dimenziu automatizácie. Tú umožní neuveriteľná redukcia kabeláže vozidla. Jej celková dĺžka má byť okolo 100 m. Pre porovnanie, v Modeli S sa nachádza 3 000 m a v Modeli 3 to bude 1 500 m káblov.

Batérie pre Teslu Model Y budú vyrábať v nevadskej Gigafactory, zvyšok vozidla však zrejme bude potrebovať svoju vlastnú továreň.

Zdroj: Tesla

eautoportal zdielanie


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

7. júna 2017
Fotománia

+