MojElektromobil

Nový elektromobil Hyundai Ioniq 5 bude použitý v autonómnej flotile zdieľaných áut “robotaxi“. Autonómny systém preň vyvíja dcérska firma Hyundaiu – Motional.

Hyundai Ioniq 5 v sieti robotaxi

Hyundai Ioniq 5 bol predstavený priližne pred mesiacom a svojimi parametrami ohúril fanúšikov, aj verejnosť. Model bude vybavený aj systémom autonómnej jazdy v rámci služby zdieľaných áut Lyft, informuje portál Electrek. Lyft je služba zdieľania áut ako Uber alebo Bolt na Slovensku. Lyft však operuje hlavne v Spojených štátoch.

Autonómny systém pre Ioniq 5 vyvíja spoločnosť Motional, ktorú vlastní samotná automobilka Hyundai. Bude ho využívať vo flotile autonómnych taxíkov, alebo robotaxi. Systémy autonómneho riadenia vyvíjajú aj spoločnosti Waymo, alebo Tesla. Mnohí odborníci považujú službu robotaxi za najlepší spôsob prepravy v mestách a husto obývaných oblastiach v budúcnosti.

Nejde o sériový model

Kórejská automobilka tvrdí, že toto nebude sériový model ponúkaný bežným zákazníkom. Vozidlo bude vybavené systémom 4. úrovne autonómneho riadenia a ide o úzku spoluprácu medzi Hyundai a firmou Motional. Hyundai poskytlo výrobné skúsenosti a dizajn svetovej úrovne, spoločnosť Motional prispela znalosťami a skúsenosťami v autonómii, robotike a vývoji softvéru.

“Táto platforma predstavuje spojenie dvoch najtransformatívnejších technológií mobility – elektrického pohonu a autonómie – a signalizuje budúcnosť dopravy”, píše automobilka Hyundai. Firma Motional systém vyvíja na základe predchádzajúcich štyroch platforiem autonómnej jazdy, ktoré v minulosti vyvinula. Pôjde tak o jej piatu platformu.

Autonómne vozidlo Motional (Zdroj: Motional.com)
Autonómne vozidlo Motional (Zdroj: Motional.com)

Ako bude autonómny systém fungovať?

Elektromobily Hyundai IONIQ 5 budú plne integrované so systémom autonómnej jazdy Motional a budú medzinárodne použiteľné. Technológie ako LiDAR, radary a kamery zabezpečia výrazne vyššiu bezpečnosť jazdy ako riadenie človekom.

Systém bude permanentne vidieť 360° okolo vozidla so vzdialenosťou 300 metrov do každého smeru. Na základe údajov z týchto zariadení bude dynamicky reagovať na rôzne situácie. Systém Motional prejde niekoľkomesačnou testovacou fázou, kedy bude zbierať dáta z reálnej premávky a z rôznych nepredvídateľných situácií.

Celý proces bude prebiehať v počítačových simuláciách, na uzavretých úsekoch ciest, ale aj na verejných komunikáciách. Systém robotaxi bude hotový v momente, keď bude spoločnosť presvedčená o tom, že je bezpečnejší ako riadenie človekom. Cieľový termín spustenia služby je rok 2023 v mobilnej aplikácii zdieľaných vozidiel Lyft.

Hyundai Ioniq 5 robotaxi (Zroj: Hyundai)
Hyundai Ioniq 5 robotaxi (Zroj: Hyundai)

Iné autonómne systémy

Hyundai nie je prvou automobilkou so systémom, ktorý použije elektické vozidlá na zdieľanie jázd. Systém Cruise využíva elektromobily Chevrolet Bolt EV a firma Waymo testuje autonómny systém vo vozidlách Jaguar I-Pace.

Tesla aktuálne testuje svoj autonómny systém Full Self-Driving Beta, pričom by majiteľov v budúcnosti chcela zapojiť do služby robotaxi. Tí si budú môcť privyrobiť peniaze tým, že prenajmú svoj elektromobil v čase, kedy ho nepoužívajú. Tesla by tiež zarábala na poskytovaní služby. Náklady na 1 míľu jazdy by sa tým mali znížiť podľa prepočtov Tesly na menej ako 0,18 dolára. Dnes je to v priemere 2-3 doláre na 1 míľu.

Tesla Robotaxi - náklady na 1 míľu jazdy (Zdroj: Tesla)
Tesla Robotaxi – náklady na 1 míľu jazdy (Zdroj: Tesla)

 

31. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+