MojElektromobil

Autonómny systém riadenia ponúka v súčasnosti viacero výrobcov. Mohutné diskusie hodnotia plusy a mínusy týchto systémov, ich využitie na diaľnici či mimo nej a efektivitu samotných systémov. Dnes sa pozrieme na dva konkrétne systémy a to Tesla Autopilot vs. Cadillac Super Cruise.

Náš tip
POZRITE SI AKTUALIZÁCIU TESLA AUTOPILOTA V PRAXI | VIDEO
Náš tip
GENERAL MOTORS VYUŽIL VO SVOJEJ REKLAME NA CADILLAC AJ ZNÁMY ELEKTROMOBIL TESLA! | VIDEO

Tesla Autopilot vs. Cadillac Super Cruise

Oba systémy v súčasnosti využívajú adaptívny tempomat spolu s automatizovaným riadením vozidla. Žiadny z nich teda nepredstavuje plne úplne nezávislý systém riadenia (dvojica systémov spĺňa automatizáciu úrovne 2 podľa definície SAE). CEO spoločnosti Tesla takisto uviedol, že ich systém Autopilot nebude nikdy dokonalý a stále bude potrebovať vylepšenia. Na druhej strane systém od spoločnosti Cadillac nie je možné využívať kdekoľvek. Aké sú teda plusy a mínusy jednotlivých systémov?

Video vyššie hodnotí veľmi prehľadne. Diaľničná prevádzka, to je to, kde tieto systémy skutočne vynikajú. Tesla Autopilot vyžaduje prítomnosť rúk na volante, na čo aj patrične upozorňuje. Ak však korigujete jazdu príliš silno, vozidlo aktivuje manuálny režim ovládania. Vodiči Tesla sa tak pri dlhodobej jazde snažia naučiť práve silu tlaku, ktorý jazde vyhovuje. Super Cruiser od Cadillacu to naopak nevyžaduje. Vozidlo využíva skupinu senzorov, ktorá kontroluje, či sa vaše oči pozerajú v smere aktuálnej jazdy.

Systém Cadillac Super Cruiser funguje podľa portálu teslarati len na obmedzenom počte diaľníc, ktoré daný systém podporujú a boli zmapované. Iste, ide prakticky o každú diaľnicu v rámci USA, zahraničie má však “smolu.” To je značná nevýhoda, keďže systém Tesla Autopilot je schopný fungovať na prakticky akejkoľvek cestnej komunikácii, ktorá má jasne definované značenie jazdných pruhov. Akonáhle však odídete z diaľnice na cestu inej triedy, tento systém má ešte značné rezervy.

Páčia sa vám autonómne systémy v jednotlivých vozidlách? Uvažovali by ste u využívaní takýchto systémov? Spoľahli by ste sa na systém automatizovaného riadenia vášho vozidla? Vaše otázky a postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Zdroj: teslarati.com

1. mája 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+