MojElektromobil

Elon Musk potvrdil, že Tesla zrušila systém autonómnej jazdy niektorým majiteľom, pretože nevenovali pozornosť premávke. Automobilka to zistila vďaka interiérovej kamere, ktorá je pri testovaní tohto systému aktivovaná a sleduje vodiča.

Beta testovanie systému

Systém plne autonómnej jazdy Tesla Full Self-Driving Beta automobilka testuje už niekoľko mesiacov. Tesla tento systém testovala hlavne interne medzi zamestnancami, no prístup k nemu dostali aj ďalší majitelia v USA. Aktuálne je v tomto programe približne 2 000 majiteľov. Na Slovensku zatiaľ majitelia Tesiel môžu využívať pokročilý asistenčný systém Tesla Autopilot.

Firma sprístupnila beta testovanie tohto systému v októbri 2020. Postupne ho vylepšovala softvérovými aktualizáciami a majitelia hlásia, že systém si počíňa na mestských cestách skvele, v drvivej väčšine nemusia vôbec zasahovať do riadenia. Neustále však musia venovať plnú pozornosť premávke.

Elon Musk upozorňuje, že vodiči musia venovať pozornosť premávke. Ak to nerobia, Tesla ich vyradí z testovania programu. Presne to sa aj stalo, ako oznámil Musk na Twitteri.

Nepozornosť sleduje interiérová kamera

V programe je aktuálne asi 2 000 majiteľov, no niektorí boli vyradení. Musk potvrdil, že nepozornosť niektorých majiteľov Tesla odsledovala vďaka interiérovej kamere. Tá je aktivovaná len v programe Full Self-Driving Beta, majiteľov mimo programu kamera nesleduje.

Širokouhlá interiérová kamera je umiestnená v spätnom zrkadle nad palubnou doskou a je nasmerovaná na vodiča a posádku. Spoločnosť tvrdí, že jej úlohou je okrem sledovania pozornosti vodiča aj odhaliť páchateľov v prípade nežiadúceho vlámania do vozidla.

Systém autonómnej jazdy - zorné pole interiérovej kamery (Foto: Teslarati)
Zorné pole interiérovej kamery (Foto: Teslarati)

Výrazné vylepšenie vďaka kamerám

Musk na sociálnej sieti tiež potvrdil, že systém sa priblíži k plnej autonómii softvérovou aktualizáciou, ktorá vylepší počítačové videnie systému (kamery). Tvrdí, že príde v apríli a nebude ani využívať radar. “Toto je správna cesta k umelej inteligencii v reálnej premávke”, píše Musk. Aktuálne majú Tesly 9 kamier (8 exteriérových a 1 interiérová).

Prístup k beta testovaniu systému dostane čoraz viac majiteľov. Dostanú ho tak, že Tesla pridá do displeja svojich elektromobilov tlačidlo na stiahnutie. Podľa Tesly je o testovanie systému obrovský záujem. V rámci testovania nedošlo zatiaľ k ani jednej nehode.

Pozrite si test hraničných situácií systému Tesla FSD Beta na mestských cestách:

17. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+