MojElektromobil

Tesla na včerajšej prezentácií o pokroku samojazdiacich funkcii predstavila aj službu „Robotaxi“ (zdieľaná taxislužba) s vlastnými elektromobilmi, ktorá má prísť na trh už v budúcom roku cez aktualizáciu softvéru. Vyžadovať si bude výmenu riadiaceho počítača za najnovší HW3 u existujúcich Tesiel s Autopilotom verzie 2 a 2.5, ten však je v cene poplatku za samojazdiace funkcie.

Prezentácia bola zameraná okrem pokrokov v samojazdiacich funkciách aj na príchod vlastného systému zdieľania automobilov „Tesla Network“.

Elon Musk je presvedčený, že Tesla bude mať softvér potrebný na 100% autonómne riadenie do konca tohto roka.

Zdôraznil, že táto verzia systému bude v rámci 4. úrovne autonómie naďalej vyžadovať pozornosť vodiča zhruba do polovice roka 2020. Potom bude systém fungovať bez potreby akéhokoľvek dohľadu, s čím plánujú spustiť aj spomínanú službu Tesla Robotaxi.

Závislosť od regulačných úradov

Od tohto momentu bude Tesla spolupracovať s regulačnými úradmi, aby nebol so systémom žiadny legislatívny problém.

Proces bude závisieť od regulátorov na rôznych trhoch, no Musk potvrdil, že je presvedčený, že to bude realitou minimálne na jednom trhu do konca budúceho roka.

Zarábajte zdieľaním vlastnej Tesly

V aplikácii Robotaxi budú môcť majitelia Tesliel pridávať svoje vlastné vozidlá do zdieľanej flotily, aby si tak mohli zarobiť peniaze, keď auto nepoužívajú, alebo si privolať autonómnu Teslu, aby ich vyzdvihla a odviezla do cieľa.

Musk sa ponoril finančnej stránky tejto služby tak z pohľadu Tesly, ako aj z pohľadu majiteľa vozidla.

“Všetky vozidlá Tesla momentálne vo výrobe sú už vybavené hardvérom verzie 3 (novým čipom) potrebným na dosiahnutie 100% autonómneho riadenia cez budúce softvérové aktualizácie.”

Tesla bude mať na konci budúceho roka na cestách viac ako milión týchto autonómnych vozidiel – v čase, keď plánuje aktivovať službu Robotaxi.

Plne autonómny elektromobil má podľa odhadov hodnotu 200 000 dolárov (178 000 €).

Ak vezmeme do úvahy, že Tesla predáva tieto autonómne autá za sumu menšiu ako 50 000 dolárov, Musk povedal, že by si spotrebitelia mali viackát premyslieť, či si kúpia Teslu schopnú autonómnej jazdy alebo inú značku automobilu, ktorá plne autonómne funkcie neponúka. Použil pritom fakt, že Tesla je jediná automobilka na svete so schopnosťou plne autonómnej jazdy.

„Je finančné šialenstvo kupovať si niečo iné ako Teslu.“

Musk tvrdí, že Model 3 používaný ako Robotaxi by mohol zarábať v hrubom až 30 000 dolárov (27 000 €) ročne, resp. viac ako 300 000 dolárov počas životnosti vozidla.

Musk očakáva, že sa finančný aspekt časom zlepší, pretože Tesla vyrába stále efektívnejšie vozidlá a znižuje prevádzkové náklady prepočítané na 1 km.

Tesla si podobne ako iné služby so zapojením vozidiel vodičov (Uber, Lyft) bude brať províziu zo zisku. Tá má byť približne na úrovni 25 – 30%. To by malo prispieť nielen k celkovej ziskovosti Tesly, ale aj vo financovaní ďalšieho vývoja v oblasti elektromobility.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. apríla 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+