MojElektromobil

Európsky automobilový trh má za sebou najhorší február za posledných 42 rokov. Ako píše portál InsideEVs, počas celého minulého mesiaca sa v Európe predalo približne 794 600 áut, čo medziročne predstavuje pokles o 5,4%.

To na prvý pohľad nevyzerá vôbec zle, no v porovnaní s februárom 2020 je už pokles o 25%, a ak by sme šli ešte rok dozadu, tak by sme zistili, že tohtoročný február na tom bol v porovnaní s februárom 2019 horšie už o 30%.

Dôvody týchto problémov sú celkom známe. Čipová kríza, problémy v dodávateľskom segmente, výrobné problémy kvôli pandémii a najnovšie už aj vojna na Ukrajine.

Automobilový priemysel je, tak ako aj množstvo ďalších odvetví, v ostatných mesiacoch ťažko skúšaný. Všetko sa to prejavuje na zníženej výrobe, a teda nižšej dostupnosti nových áut, pri ktorých často dokonca dochádza k navyšovaniu predajnej ceny. Preto nie je veľkým prekvapením, že predaje v týchto časoch nevykazujú žiaden výrazný rast, ba priam naopak, klesajú.

Prekvapenie v elektrickom sektore

Veľké prekvapenie ale prichádza práve zo segmentu elektromobilov. Záujem o tento druh vozidiel totiž vystrelil. Vo spomínanom februári sa podľa zverejnených dát malo v Európe predať 87 400 batériových elektromobilov, čo znamená, že tento segment dosiahol trhový podiel 11%.

Ak by sa k tomu pripočítali aj plug-in hybridy, tak spoločný trhový podiel pre február 2022 narastie na 19,5%. V roku 2020 to bolo 13,4% zo všetkých predaných áut, rok predtým len 6,3%.

Foto: Motor1

Z prehľadu predaných elektromobilov vidíme aj to, ktoré značky dominovali. Zaujímavejší však môže byť pohľad priamo na najpredávanejšie elektromobily v Európe za február 2022. Drobným prekvapením top desiatky je Fiat 500e na treťom mieste, ako aj to, že sa sem neprebojoval Volkswagen ID.3.

  1. Tesla Model 3
  2. Tesla Model Y
  3. Fiat 500e
  4. Kia e-Niro
  5. Hyundai IONIQ 5
  6. Hyundai KONA Electric
  7. Renault ZOE
  8. Volkswagen ID.4
  9. Škoda ENYAQ iV
  10. Mini Cooper SE
Náš tip
Na návšteve Gigafactory Berlin-Brandenburg: Prebratie európskych Tesla Model Y | Fotogaléria
25. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+