MojElektromobil

Dostupnosť nových elektromobilov v ponuke jednotlivých značiek za ostatné mesiace silno ovplyvňuje čipová kríza a najnovšie aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý sa prejavil aj na nedostatku kľúčových komponentov ako sú káblové zväzky.

Ako sa ale ukazuje, toto nie sú ani zďaleka jediné faktory, prečo musia zákazníci na svoje objednané elektromobily a plug-in hybridy čakať niekedy aj dlhé mesiace.

Vysoký dopyt, znížená produkcia

Portál InsideEVs informuje, že ďalším kľúčovým kúskom skladačky je aj samotný záujem zo strany zákazníkov. Dopyt po elektrifikovaných vozidlách mal prekročiť všetky doterajšie očakávania, čo sa jednak podpisuje na dlhších čakacích lehotách, no súčasne to má aj pozitívny dopad na obchodné plány automobiliek.

Práve v tomto duchu sa vyjadril finančný riaditeľ koncernu Volkswagen, Arno Antlitz. Jednoducho prezradil, že dcérske automobilky pozorujú silný záujem o elektrické autá, vďaka čomu je možné lepšie plánovať budúcu výrobu, no súčasne sa to prejavuje na celkovej ziskovosti.

Záujem má byť až taký veľký, že niektoré z tradičných elektrických modelov koncernu Volkswagen sú už teraz beznádejne vypredané na celý rok 2022. V prípade tých modelov, ktoré sa ešte dajú objednať, je zase potrebné počítať s dlhými čakacími lehotami.

Turbulentné časy

Kombinácia problémov vo výrobnom aj dodávateľskom reťazci a zvýšený záujem o elektrické modely hrá v neprospech koncového zákazníka, ktorý chce svoje auto získať čo najskôr. Je tu aj ďalšia vec, Volkswagen priamo upozorňuje, že rastúcu cenu výrobných materiálov bude skôr či neskôr nutné pretaviť do predajných cien áut.

Treba však povedať, že nejde o žiaden unikát, ktorý by sa týkal len koncernu Volkswagen. Podobne sú na tom aj ostatní výrobcovia, respektíve, lepšie povedané, celý automobilový priemysel. Tesla napríklad cenu svojich elektromobilov navýšila hneď dvakrát v priebehu týždňa.

Odhady o tom, kedy sa situácia stabilizuje sa rôznia a do veľkej miery to závisí od toho, ako sa bude vyvíjať invázia na Ukrajine. Automobilky síce hľadajú alternatívnych dodávateľov, no nejaký čas to samozrejme potrvá. Dostať sa k novému autu lacno a rýchlo dnes preto môže byť náročnejšie než kedykoľvek predtým.

Náš tip
Dotácie na elektromobily v Česku náhle dostali stopku. Zasiahla Európska komisia
18. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+