MojElektromobil

Česká republika na najbližšie tri roky pripravovala historickú dotačnú schému na podporu nákupov vozidiel na alternatívne pohony pre firmy a živnostníkov. Využiť ju malo byť možné na nákup elektromobilov, vodíkových áut a nákladných elektrických bicyklov. Počítalo sa s tým, že na tento účel bude vyčlenený finančný balík v objeme 940 miliónov českých korún.

Krátko po predstavení pripravovanej podpory však došlo k náhlemu zvratu. Európska komisia, ktoré mala schváliť využitie finančných prostriedkov z takzvaného operačného plánu, to odmietla urobiť. Voči plánovanej podpore pre podnikateľské subjekty mala silné výhrady a Česko muselo pristúpiť k úprave koncept navrhovanej dotačnej schémy.

Od zverejnenia týchto informácií ubehli približne tri mesiace, a ako sa ukázalo, žiadne dotácie pre firmy a živnostníkov sa u našich susedov nakoniec nebudú. Ako informuje portál fDrive.cz, Ministerstvo priemyslu a obchodu Českej republiky potvrdilo, že “Európska komisia nechce poskytovať podporu na elektromobilitu pre podnikateľov.” Chystaná výzva z Národného plánu obnovy pre podnikateľov preto nebude vypísaná.

S aspoň nejakou formou finančnej podpory sa predbežne počíta na rok 2023. Využitý na to môže byť Operačný program TAK. Možná podpora však bude podľa aktuálnych predpokladov veľmi limitovaná, konkrétne len na sektor mestskej logistiky, ktorý zahŕňa prepravu tovaru a jedla. České ministerstvo sa snažilo pretlačiť aj vybrané služby pre občanov, ako napríklad inštalatérov či kľúčové služby, avšak to Európska komisia zatiaľ zatrhla. Ministerstvo to s rozšírením okruhu služieb skúsi ešte raz, napriek tomu, nevidí veľkú šancu na úspech.

Dotácie na elektromobily v Česku náhle dostali stopku. Zasiahla Európska komisia

Česká dotačná schéma na podporu nákupu elektromobilov, určená pre firmy a živnostníkov, náhle dostala stopku. Na obdobie rokov 2022 až 2025 už bola prakticky pripravená dotačná schéma v celkovom objeme 940 miliónov českých korún.

Z prvotných prepočtov vychádzalo, že tieto finančné prostriedky budú postačovať na podporu nákupu približne 4500 elektromobilov.

Ako ale dnes informuje portál iDnes.cz české dotácie boli náhle odložené. Pôvodne sa počítalo so spustením začiatkom marca, no teraz sa ukázalo, že čakanie môže byť ešte omnoho dlhšie.

Problémom majú byť “silné výhrady zo strany Európskej komisie”, ktorej sa nepozdáva možnosť ani rozsah pripravovanej podpory pre zelenú mobilitu. Finančné prostriedky na dotácie totiž mali byť získané cez takzvaný operačný program, čo sú vlastne peniaze z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Štát pripraví podrobný plán, teda operačný program, kde uvedie akým spôsobom budú využité finančné prostriedky z európskych fondov. Tento zámer je následne posudzovaný. Európskej komisii sa predložený zámer nepozdáva a na základe dostupných informácií to vyzerá tak, že Česko bude musieť prepracovať celkový koncept svojej dotačnej schémy na podporu elektromobility.

Náš tip
Dotácie na nákup elektromobilov a plug-in hybridov v roku 2022 nebudú | Exkluzívne

Dotácie na elektromobily po česky: Takmer miliarda korún pre firmy aj živnostníkov

12. januára 2022

Česka republika sa prostredníctvom dotačnej schémy rozhodla podporiť rozvoj elektromobility na svojom území. V rámci takzvaných dotácií na elektromobily počas rokov 2022 až 2025 medzi firmy a živnostníkov rozdelí celkovo 940 miliónov českých korún, čo je v prepočte približne 38,5 milióna eur. Informoval o tom portál SeznamZprávy.

Tento obrovský objem finančných prostriedkov na podporu elektromobility by sa podľa aktuálnych odhadov mohol rozdeliť na nákup približne 4550 elektromobilov. To znamená, že na jedno elektrické auto by čisto teoreticky pripadala finančná podpora 8400 €.

Výška dotácie aj na základe cenového rozdielu

V skutočnosť ale počet schválených žiadostí ani výška dotácie nebudú fixne stanovené. Pri vyhodnocovaní sa bude zohľadňovať cenový rozdiel medzi porovnateľnými verziami auta so spaľovacím motorom a toho na elektrický pohon.

Presný spôsob výpočtu zatiaľ nie známy, no pri firmách do 50 zamestnancov bude preplácaných 60% z cenového rozdielu. Pri firmách od 250 do 3000 zamestnancov to bude 40% z cenového rozdielu medzi elektromobilom a porovnateľným spaľovákom.

České dotácie taktiež nie sú zamerané výhradne na elektromobily. Využiť ho bude možné aj na podporu nákupu vodíkových áut či nákladných elektrických bicyklov. Viaceré detaily novej dotačnej schémy ešte len budú upresnené. Dôjsť by k tomu malo do konca februára 2022, kedy bude oficiálne predstavená so všetkým čo k tomu patrí.

Ako to bolo na Slovensku?

V prípade doteraz posledného kola dotácií na Slovensku to pre porovnanie bolo 8000 € pri nákupe elektromobilu a 5000 € pri plug-in hybride. Celkovo sa rozdeľoval balík v objeme 6 miliónov €.  a vyčerpať sa ho podarilo za rekordné 3 minúty a 41 sekúnd.

Rezort hospodárstva síce počíta s ďalšou podporou nákupu áut na alternatívny pohon, no podľa aktuálnych informácií nové kolo dotácií prebehne najskôr v roku 2023.

Firmy a živnostníci

Ohlásený dotačný program budú v Česku môcť využiť firmy aj živnostníci. Podmienkou je to, aby na území Českej republiky aktívne podnikali aspoň dva roky.

Situácia pri slovenských dotáciách na elektromobil a plug-in hybrid v roku 2019 bola o niečo lepšia. Žiadateľom mohla byť fyzická osoba, živnostník, subjekt verejnej správy, rovnako ako právnické osoby, teda aj firmy.

Česko podporí aj nabíjaciu infraštruktúru

Okrem samotnej podpory predaja elektromobilov sa v Česku počíta aj s investíciou do nabíjacej infraštruktúry. Do výstavby nabíjacích staníc v najbližších rokoch poputuje 300 miliónov českých korún, čo sa má v praxi pretaviť do vzniku 1500 nabíjacích miest.

Česko podľa dostupných dát na svojich cestách aktuálne eviduje približne 10 000 áut s elektrickým pohonom. V roku 2021 mali na celkových predajoch áut podiel len 1,28%. Ako situácia vyzerala na Slovensku počas prvých jedenástich mesiacov minulého roka sme sa pozreli v samostatnom článku.

Náš tip
Oplatí sa prejsť na elektrické auto alebo nie? Ako sa rozpočítajú náklady?
17. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+