MojElektromobil

Ako to vyvíjal predaj elektromobilov počas roka 2021? Tejto téme sme sa venovali už niekoľkokrát a z dostupných čísel vieme napríklad to, že počas prvého polroka 2021 nedošlo k výraznému nárastu. Za obdobie od januára do júna minulého roka na Slovensku pribudlo 432 elektromobilov.

Štatistiky predajov áut, vrátane tých na elektrický pohon, spracováva Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP), ktorý nám poskytol aj ďalšie údaje za rok 2021.

K dnešnému dňu sú konkrétne dostupné čísla za prvých 11 mesiacov, teda od januára do novembra. Kompletné zhrnutie celého roka bude dostupné v priebehu najbližších dní, a tak čoskoro uvidíme aj to, do akej miery rozvoju elektromobility v našej krajine pomohol december.

Pre pripomenutie, za celý rok 2020 na Slovensku pribudlo 918 elektromobilov. Už teraz môžeme zhodnotiť, že rok 2021 bol na tom o niečo lepšie. Počas jedenástich mesiacov totiž pribudlo už 971 batériových elektromobilov, čo znamená, že medziročne došlo k rastu.

Opäť pripomíname, že tento údaj neobsahuje čísla za posledný mesiac roka. Len počas novembra bolo zaregistrovaných 153 batériových elektromobilov a ak bol december aspoň trochu podobný, tak hranica 1000 nových elektromobilov bude poľahky prekonaná.

V porovnaní s rokom 2020 budú čísla o niečo lepšie, no stále nejde o žiaden dramatický rast. Spôsobené je nepochybne aj absenciou systematickej podpory predaja “zelených áut”. Nového kola dotácií sa tak skoro nedočkáme a situácia sa pravdepodobne výrazne zlepší až v roku 2023.

Predaje elektromobilov na Slovensku: Január až november 2021

Ktorým značkám sa doteraz darilo najlepšie? Z údajov Zväzu automobilového priemyslu SR vyplýva, že trhovou jednotkou bola do novembra značka ŠKODA so 168 predanými vozidlami. Na túto skutočnosť sme boli pred časom upozornení aj samotnou automobilkou, ktorá sa pochválila, že predajcovia na Slovensku odovzdali zákazníkom do konca novembra 152 vozidiel ŠKODA ENYAQ iV, čím sa toto SUV stalo najpredávanejším elektromobilom u nás.

Druhú priečku v tabuľke ZAPu obsadili elektromobily značky Volkswagen s počtom 148 zaregistrovaných áut. Na treťom mieste skončili modely značky Mercedes-Benz, ktorých bolo na Slovensku prihlásených 98. Tieto čísla sa ešte mierne môžu zmeniť po zverejnení decembrových dát, hoci je pravdepodobné, že sa zmení skôr poradie, než samotné značky. Teoreticky by ešte mohla výraznejšie vystreliť značka Dacia so svojim modelom Dacia Spring Electric, čo je momentálne najlacnejší elektromobil dostupný na našom trhu.

Je pomerne zaujímavé ako sa situácia na prvých priečkach stihla otočiť v priebehu dvoch mesiacov – október a november. Ešte do konca septembra 2021 prvé miesto patrilo značka Volkswagen so 129 predanými elektromobilmi a ŠKODA bola na druhom mieste s počtom 108 predaných elektromobilov. Celkový vývoj samozrejme ovplyvňuje reálna dostupnosť nových modelov, v tabuľke sú totiž evidované len tie autá, ktoré boli prihlásené do evidencie. Objednané elektromobily, ktoré by bolo možné evidovať ako predané, zohľadnené nie sú.

Značka ZAP  BEV 
ALFA ROMEO 
AUDI  44 
BMW  41 
CITROEN  30 
CUPRA 
DACIA  32 
DFSK 
DS 
FIAT  28 
FORD 
HONDA 
HYUNDAI  62 
JAGUAR 
JEEP 
KIA  84 
LAND ROVER 
LEXUS 
MAZDA  11 
MERCEDES-BENZ  96 
MINI 
MITSUBISHI 
NISSAN  22 
OPEL  49 
PEUGEOT  59 
PORSCHE  27 
RENAULT  43 
RENAULT TRUCKS 
SEAT 
ŠKODA  168 
SMART 
SSANG YONG 
SUBARU 
SUZUKI 
TOYOTA 
VOLKSWAGEN  148 
VOLVO 
Total  971 
11. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+