MojElektromobil

Na akcii Salón Elektromobil 2020 Košice sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, kde zverejnili údaje ostro sledovanej dotácie na elektromobily. Od tohto momentu už ale ubehli takmer dva mesiace. Teraz vám prinášame aktuálne štatistiky žiadostí o dotáciu platné k 1. novembru 2020.

Náš tip
Dotácie na elektromobily: Aktuálne štatistiky schválených a vyplatených žiadostí | Január 2021

Súhrn žiadostí

Počet žiadostí BEV PHEV
Prijaté žiadosti

668

Žiadosti zo zásobníka

126

Spolu žiadosti

794

Po spustení dotácie sa celková suma 6 miliónov eur vyčerpala expresne rýchlo, už za 3 minúty a 41 sekúnd. V počte žiadostí išlo o 668, no časom sa doplnilo ďalších 126 žiadostí zo zásobníka. Spôsobené to bolo napríklad storno žiadosťami alebo nesplnením podmienok žiadateľov.

Počet žiadostí BEV PHEV
Schválené žiadosti

601

624

81

Neschválené žiadosti

4

Storno žiadosti

147

-https://www.mojelektromobil.sk/dotacie/
Otvorené žiadosti (MH SR, SIEA)

42

Vyplatené dotácie

277

270

27

V septembri bolo vyplatených viac ako 180 žiadostí, k 1. novembru išlo už o 277. Pribudlo taktiež 31 storno žiadostí, čo opäť vytvorilo priestor pre ľudí zo zásobníka. Ešte 42 žiadostí aktuálne čaká v otvorenom stave na MH SR či SIEA na ďalšie postúpenie.

Počet predaných elektromobilov a plug-in hybridov nesedí s počtom vyplatených žiadostí, nakoľko na jednu žiadosť bolo možné zakúpiť až 3 vozidlá

Nakoniec tu máme štatistiky predajov konkrétnych modelov BEV a PHEV vďaka dotáciám. Pri elektromobiloch suverénne vyhráva Škoda Citigo-e iV s viac ako stovkou kusov a dobre obstál aj Volkswagen e-Up!. Vysoké čísla v desiatach kusov nasleduje Renault Zoe a dvojica Kia e-Niro či Hyundai Kona Electric. Zvyšok, až 34 vozidiel nie je špecifikovaných. Je to škoda, nakoľko by boli zaujímavé čísla predajov Tesla Model 3 na základe dotácie. Ku každému vozidlu sme pridali odkaz na náš test, ak sme auto testovali.

TOP 5 modelov BEV

ks

Škoda Citigo

104

VW e-up!

89

Renaul Zoe

16

Kia Niro

15

Hyundai Kona

12

iné

34

spolu

270

Z pohľadu plug-in hybridov je opäť na čele Škoda Superb s počtom kusov 12. Zaujímavé je druhé miesto, ktoré obsadil Mitsubishi Outlander s rovnakým počtom predaných kusov ako Kia Niro PHEV.

TOP 5 modelov PHEV

ks

Škoda Superb

12

Mitsubishi Outlander

3

Kia Niro

3

Toyota Prius

2

iné

7

spolu

27

6. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+